| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Forma notarialna w kodeksie spółek handlowych

Forma notarialna w kodeksie spółek handlowych

Jakie możemy wyróżnić formy notarialne wymagane przez k.s.h.? Dla jakich czynności są one wymagane?

Uwypuklenie funkcji dowodowej wyraża się z kolei przykładowo w wymienieniu w komparycji (wstępie do) aktu dnia jego sporządzenia oraz szczegółowych danych uczestników aktu. Dane te, w tym data czynności, zostają stwierdzone w dokumencie urzędowym. Ciążący na notariuszu obowiązek dbania o interesy stron czynności i osób trzecich sprawia, że powyższe dane muszą być w sposób właściwy udokumentowane.

Akt notarialny chroni więc interesy stron czynności i osób trzecich w jeszcze większym stopniu niż forma pisemna z podpisem notarialnie poświadczonym. Dzięki formie aktu notarialnego zostaje zapewniona, w większym stopniu niż mamy z tym do czynienia w przypadku zwykłej formy pisemnej, integralność dokumentu obejmującego oświadczenia woli stron. Samo przechowywanie bowiem oryginałów aktów notarialnych w stosownym repertorium u notariusza chroni przed dokonywaniem przez strony korzystnych dlań zmian w otrzymywanych wypisach. W przypadku bowiem przerobienia wypisu można w ewentualnym sporze przedstawić oryginał aktu i inne wypisy. Również obowiązek przekreślania wolnych miejsc, zszywania i numerowania arkuszy zawierających oświadczenia woli ma na celu zapewnienie odpowiedniej integralności aktu.

Oświadczenie woli w formie aktu notarialnego powstaje w wyniku różnych czynności następujących po sobie6. Zanim notariusz przystąpi do sporządzenia aktu, uzyskuje zwykle od stron konkretne informacje związane z ich oczekiwaniami co do zamierzonej czynności prawnej. Etap ten służy wstępnemu uzgodnieniu treści oświadczeń stron oraz dokumentów potrzebnych do sporządzenia aktu.

Akt notarialny powinien odzwierciedlać konkretną datę jego sporządzenia, przez co należy rozumieć dzień jego odczytania i podpisania. Z art. 92 wynika, że datą sporządzenia aktu powinna być data, w której złożono wszystkie podpisy7. Wymóg powiązania daty sporządzenia aktu z datą jego podpisania jest oczywisty, skoro dopiero od momentu podpisania powstają skutki prawne oświadczeń woli zawartych w akcie. Z art. 92 § 1 pkt 9 prawa notarialnego wynika, iż notariusz powinien podpisać akt jako ostatni. Oświadczenia woli stron w formie aktu notarialnego zostają więc złożone dopiero z chwilą podpisania aktu przez notariusza.

Forma aktu notarialnego pod rygorem nieważności wymagana jest przez kodeks spółek handlowych m.in. dla: zawarcia umowy spółki partnerskiej (art. 92 k.s.h.), spółki komandytowej (art. 106 k.s.h.), statutu spółki komandytowo-akcyjnej oraz złożenia oświadczenia nowego komplementariusza (art. 131 i art. 136 § 2 k.s.h.), zawarcia umowy spółki z o.o. (art. 157 § 2 k.s.h.), podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki z o.o. (art. 255 § 1 k.s.h.), czynności prawnej jedynego wspólnika będącego jedynym członkiem zarządu ze spółką (art. 210 § 2 k.s.h.), sporządzenia statutu spółki akcyjnej (art. 301 § 2 k.s.h.), czynności prawnej jedynego akcjonariusza będącego jedynym członkiem zarządu ze spółką (art. 379 § 2 k.s.h.). Ponadto zgoda na zawiązanie spółki akcyjnej i brzmienie statutu oraz na objęcie akcji przez założyciela lub założycieli lub z osobami trzecimi może zostać wyrażona w jednym lub kilku aktach notarialnych, w których należy stwierdzić również, że każdy z akcjonariuszy zapoznał się ze sprawozdaniem założycieli oraz opinią biegłego rewidenta (art. 313 i 314 k.s.h.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK