REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test płynności w spółkach kapitałowych zapewni wystarczającą ochronę wierzycielom

Tomasz Suchar
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli Polska chce być konkurencyjna, powinna wprowadzić nowy typ spółki kapitałowej wzorowanej na anglosaskiej spółce limited.

Wzorem niektórych państw kontynentalnych UE powinniśmy rozważyć wprowadzenie nowego typu spółki o symbolicznym kapitale, zapewniającej ograniczoną odpowiedzialność wspólnikom, lecz o zaostrzonej odpowiedzialności jej piastunów w razie dokonania nieuprawnionych wypłat lub działania na szkodę spółki (wspólników) - uważa profesor Stanisław Sołtysiński (laureat konkursu Prawnik 2006) z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

REKLAMA

Korzystne rozwiązanie

Zdaniem ekspertów, samo tylko dwukrotne obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego nie zagwarantuje sukcesu. Ustawodawca musi brać pod uwagę także bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. W związku z obniżeniem wymogu kapitałowego musi zostać więc przewidziana inna forma zabezpieczenia interesów wierzycieli.

Test płynności

Polski ustawodawca powinien wzorować się na rozwiązaniach anglosaskich, twierdzą eksperci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Utworzenie nowego typu spółki powinno być kompromisem. Należy zachować obecne rozwiązania, wynikające z tradycji kontynentalnej, i stworzyć jednocześnie nową formę prawną, charakterystyczną dla systemu anglo-amerykańskiego. Wypłacalność spółki gwarantują tam członkowie zarządu, którzy składają oświadczenie, że spółka po dokonaniu wypłat na rzecz wspólników będzie nadal wypłacalna. Za fałszywe oświadczenie ponoszą osobistą odpowiedzialność całym swoim majątkiem - wyjaśnia prof. Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Aby skutecznie chronić interesy wierzycieli w nowego rodzaju spółce, należy wprowadzić obowiązkowy test płynności.

- W spółce nowego typu zasadę ochrony kapitału zakładowego powinny zastąpić inne instrumenty ochrony majątku spółki i jej wierzycieli, na przykład tzw. liquidity test (test płynności) - uważa Stanisław Sołtysiński.

- Test płynności to pojęcie z dziedziny prawa upadłościowego. Niespełnienie jego wymogów przez spółkę oznacza, że nie reguluje ona swoich wymagalnych i niekwestionowanych w dobrej wierze zobowiązań. A zatem występuje wówczas przesłanka ogłoszenia upadłości - wyjaśnia dr Lech Giliciński, partner z kancelarii White & Case.

Wymóg kapitałowy

REKLAMA

Niektórzy eksperci uważają, że test płynności powinien funkcjonować jednocześnie z wymogiem kapitału zakładowego. Takie rozwiązanie daje pełny obraz sytuacji finansowej spółki i należycie chroni wierzycieli. Wyłączne opieranie się na teście płynności podwyższy koszty i rodzi potrzebę przeprowadzenia przez prawników badania due diligince, tj. stanu finansowego spółki przed dokonaniem każdej transakcji ze spółką.

- Brak wymogu kapitałowego zwiększa konieczność opierania się przez kontrahentów na tzw. badaniu due diligence. Podnosi to koszt ewentualnych inwestycji oraz wiąże się z dodatkowym zaangażowaniem prawników - wyjaśnia Lech Giliciński.

Nowa spółka kapitałowa

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

ANDRZEJ KIDYBA

profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Z dyrektywy z 6 września 2006 r. zmieniającej II Dyrektywę wynika, że będziemy mogli zliberalizować wysokość minimalnego kapitału zakładowego. Dyskusja dotycząca wymogu testu płynności (testu wypłacalności) jest w zasadzie już zamknięta. Polski ustawodawca powinien zastanowić się nad utworzeniem nowej odmiany spółki, wzorowanej na angielskiej Ltd. Przy minimalnym kapitale zakładowym, albo jego braku, ustawodawca powinien wprowadzić zaostrzoną odpowiedzialność osobistą zarządu oraz test płynności (wypłacalności). Zachowane powinny być przy tym obecne regulacje dotyczące spółki z o.o. z obniżonym jednak progiem kapitału zakładowego. Dawałoby to przedsiębiorcom możliwość szerszego wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA