| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Uchwała o podziale zysku w spółce jawnej

Uchwała o podziale zysku w spółce jawnej

W umowie spółki jawnej zapisano, że „każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach” oraz że „wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysków z końcem każdego roku obrotowego.” Czy w tej sytuacji nadal istnieje potrzeba podejmowania przez wspólników tej spółki uchwał o podziale zysku wynikającego ze sprawozdania finansowego, czy też takie uchwały byłyby tylko niepotrzebnym powielaniem zapisu umowy spółki?


Powołane w pytaniu zapisy zawarte w umowie spółki jawnej stanowią powtórzenie regulacji zawartych w kodeksie spó-łek handlowych (por. art. 51 § 1 i art. 52 § 1 k.s.h.). Obowiązywanie w spółce tego typu rozwiązań nie zwalnia jednak wspólników z corocznego podejmowania uchwał dotyczących podziału zysku wynikającego ze sprawozdania finansowego. Za rozwiązaniem takim przemawia kilka argumentów. Po pierwsze, wspólnicy - zamiast dokonać podziału zysku między siebie - wolą niekiedy przeznaczyć go na inny cel (np. na utworzenie przez spółkę dodatkowych funduszy, które zostaną wykorzystane w przyszłości). Rozwiązanie takie wymaga oczywiście zgody wspólników wyrażonej w uchwale. Po drugie, może zdarzyć się, że ze sprawozdania finansowego wynikać będzie strata. W takim przypadku wspólnicy również muszą w drodze uchwały zadecydować o sposobie jej pokrycia. Należy przy tym pamiętać, że w myśl art. 52 § 2 k.s.h., jeżeli wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk przeznacza się w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika. Po trzecie, przy analizowaniu przedstawionego zagadnienia nie można zapominać o przepisach ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. W myśl art. 69 tej ustawy kierownik jednostki ma obowiązek złożyć we właściwym rejestrze sądowym m.in. roczne sprawozdanie finansowe oraz odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty. W przypadku spółki jawnej organem zatwierdzającym są jej wspólnicy. Z tego względu należy stwierdzić, że wspólnicy - mimo zawarcia w umowie spółki powołanych zapisów - mają obowiązek corocznego podejmowania uchwał o podziale zysku (lub pokryciu straty).

Mikołaj Barczak

Podstawa prawna:

• art. 51 i 52 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),

• art. 69 ust. 1 i 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »