REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wypowiedzieć udział w spółce cywilnej

Adam Malinowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W marcu 2007 r. jeden ze wspólników spółki cywilnej zaciągnął niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą zobowiązanie wekslowe w wysokości 17 600 zł. W grudniu 2007 r. (po bezskutecznych próbach odzyskania pieniędzy) wierzyciel zamierza wypowiedzieć jego udział w spółce cywilnej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać zaspokojenie z udziału? Czy jest możliwe wypowiedzenie, jeśli umowa spółki jest zawarta na czas oznaczony i wyraźnie wyklucza taką możliwość?

CO WYNIKA Z PRZEPISÓW

REKLAMA

Zgodnie z art. 870 kodeksu cywilnego - jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy została przeprowadzona bezskuteczna egzekucja z ruchomości wspólnika spółki cywilnej, jego wierzyciel osobisty, który uzyskał komornicze zajęcie praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania, może wypowiedzieć jego udział w spółce na trzy miesiące naprzód, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Jeżeli umowa przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z tego terminu skorzystać. Uzupełnieniem wskazanych regulacji na gruncie proceduralnym jest art. 9112 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym zajęcie praw dłużnika przysługujących mu na wypadek wystąpienia ze spółki cywilnej lub jej rozwiązania jest dokonane już z chwilą powiadomienia dłużnika o zajęciu. O dokonanym zajęciu komornik powiadamia również pozostałych wspólników, jeżeli ich adresy zostaną podane komornikowi przez którąkolwiek ze stron. Pozostali wspólnicy w terminie dwóch tygodni od dnia zajęcia są obowiązani przedstawić komornikowi wykaz przedmiotów, wierzytelności i praw, które przypadną dłużnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania.

ANALIZA PRAWNA

REKLAMA

Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej to nic innego jak wypowiedzenie stosunku członkostwa w spółce. W istocie pod kątem charakterystyki prawnej nie plasuje się ono zbyt daleko od wypowiedzenia innych cywilnoprawnych kontraktów o trwałym charakterze, nie niwecząc umowy ze skutkami ex tunc (tak jest przy odstąpieniu), ale wywołując skutki prawne tylko na przyszłość. Podstawowym skutkiem prawnym wypowiedzenia jest przekształcenie stosunku spółki, polegające na zmniejszeniu liczby wspólników. W wypadku dwuosobowej spółki jednak wypowiedzenie umowy będzie miało skutek niweczący byt samej spółki. Wypowiedzenie udziału przez wierzyciela spółki cywilnej i zaspokojenie tą drogą jego należności nie jest jednak zadaniem łatwym. Jest ono bowiem obwarowane kilkoma warunkami, których spełnienie jest konieczne, a które dla wierzyciela mogą być trudne nie tylko do spełnienia, ale i do zaakceptowania. Niemniej jednak w niektórych wypadkach może być to jedyna szansa na odzyskanie długu.

Pierwszą sprawą jest uprzednie przeprowadzenie bezskutecznej egzekucji z tych ruchomości wspólnika, które nie stanowią majątku wspólnego wspólników (wymóg ten nie dotyczy zatem innych składników majątku dłużnika - np. nieruchomości). Bezskuteczna egzekucja musi mieć miejsce w okresie ostatnich sześciu miesięcy przed planowanym wypowiedzeniem udziału. Ponadto przed wypowiedzeniem konieczne jest uzyskanie przez wierzyciela zajęcia przez komornika praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania. Zajęcie jest skuteczne z chwilą powiadomienia dłużnika - będącego wspólnikiem spółki cywilnej - o dokonaniu zajęcia. O zajęciu tym powinni zostać powiadomieni także pozostali wspólnicy. Powiadomienie jest dokonane prawidłowo dopiero wówczas, gdy komornik będzie w posiadaniu adresów pozostałych wspólników. Jeżeli wierzyciel ich nie dostarczy, to będzie musiał wykazać, że rozporządzenie przez pozostałych wspólników wierzytelnością lub ruchomościami będącymi częścią majątku spółki było dokonane pomimo posiadania wiedzy o dokonaniu zajęcia, i tym samym skutki zajęcia w praktyce wystąpiły. Pozostali wspólnicy obowiązani są na żądanie komornika przedstawić mu wykaz przedmiotów, wierzytelności i praw, które przypadną dłużnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania. Niezłożenie komornikowi powyższych informacji w terminie zagrożone jest grzywną w wysokości do 500 zł. Jeżeli sankcja okaże się nieskuteczna, to stosownie do art. 9112 par. 2 k.p.c. w zw. z art. 886 par. 1 k.p.c. może być powtórzona. Niezależnie od tego osoby, które naruszyły obowiązki wynikające z zajęcia albo złożyły oświadczenie niezgodne z prawdą, odpowiadają za szkodę wyrządzoną przez to wierzycielowi. Oczywiście jest tu konieczne jej odpowiednie udowodnienie, a zatem urzeczywistnienie podstawowych przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej (szkody, winy i związku przyczynowego między zdarzeniem a szkodą). Po spełnieniu wskazanych wymogów wypowiedzenie udziału może zostać dokonane i to nawet w przypadku, gdy umowa spółki cywilnej została zawarta na czas oznaczony. Bez znaczenia jest przy tym, kto prowadził egzekucję - ważne jest by okazała się ona bezskuteczna - np. umorzono ją z braku środków na pokrycie kosztów egzekucji. Nie ma też znaczenia fakt, czy aktualnie inny majątek osobisty wspólnika zapewnia pokrycie należności wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co do techniki wypowiedzenia to nie jest tu wymagana żadna specjalna forma. Wystarczy w tym celu wystosować do pozostałych wspólników pismo (z datą, danymi i adresami wspólników, danymi dłużnika oraz własnoręcznym podpisem wierzyciela) zawierające sformułowanie: niniejszym wypowiadam udział dłużnika ... w spółce cywilnej ... ze skutkiem na dzień ...

Trzeba pamiętać o zachowaniu okresu wypowiedzenia, a zatem jeśli zostanie ono dokonane w początkach grudnia 2007 r., to wywrze skutki dopiero z dniem 31 marca 2008 r. Należy też wskazać na wymienione przesłanki skuteczności wypowiedzenia i załączyć odpisy postanowień komorniczych, potwierdzających bezskuteczność egzekucji i zajęcie praw dłużnika w spółce. Warto jest wreszcie przedstawić podstawę prawną działania i konieczność wypowiedzenia odpowiednio umotywować. Może mieć to bowiem podstawowe znaczenie w przypadku sporu w sądzie.

NA CO TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ

• W wypadku sześciomiesięcznej bezskutecznej egzekucji prowadzonej przeciw wspólnikowi spółki cywilnej wierzyciel może wypowiedzieć jego udział w spółce.

• Wypowiadając udział wierzyciel musi zachować trzymiesięczny termin i wykazać że w ciągu ostatnich 6 miesięcy została przeprowadzona bezskuteczna egzekucja z ruchomości wspólnika i uzyskać postanowienie komornika o zajęciu praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania.

ADAM MALINOWSKI

radca prawny

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 870 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

• Art. 886 i art. 9112 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA