| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Kształtowanie stosunków wewnętrznych spółki partnerskiej

Kształtowanie stosunków wewnętrznych spółki partnerskiej

Spółka partnerska jest spółką osobową utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Podsumowanie

Zgodnie z art. 86 i 3 k.s.h. partnerzy (wspólnicy) spółki partnerskiej są zobowiązani, w przypadku braku odpowiednich regulacji w statucie spółki, do wniesienia ich całej profesjonalnej pracy do ich wspólnej organizacji. Obok pracy i innych usług na rzecz spółki, który to rodzaj wkładu będzie dominował w spółkach partnerskich, partnerzy mogą również wnosić wkłady pieniężne lub niepieniężne. Obowiązkiem partnerów jest też zakaz konkurencji. Oznacza to, że partner spółki partnerskiej nie może wykonywać wolnego zawodu, w szczególności w innej konkurencyjnej spółce partnerskiej lub być w niej partnerem. Zagadnienie prowadzenia spraw w spółce partnerskiej, a także kwestia pozbawienia partnera prawa do prowadzenia spraw spółki podlegają zasadniczo przepisom o spółce jawnej. Mając na uwadze istotę spółki partnerskiej, należy przyjąć, że możliwość pozbawienia partnera prawa do prowadzenia praw spółki powinna zostać w takim zakresie zmodyfikowana, że partner spółki może jedynie zostać pozbawiony prowadzenia spraw, które nie należą do sfery jego usług świadczonych w ramach wolnego zawodu. Na mocy art. 38 § 2 w zw. z art. 89 k.s.h. każdemu partnerowi, nawet temu, który został pozbawiony prawa do prowadzenia spraw spółki, przysługuje prawo do zasięgania informacji o sprawach spółki.

dr Robert Lewandowski

wykładowca w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego,

adwokat (Rechtsanwalt) w warszawskim biurze międzynarodowej Kancelarii Prawnej Derra, Meyer & Partne

 


1 Por. S. Sołtysiński [w:] S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, Kodeks spółek handlowych, tom I, Komentarz do artykułów 1-150, Warszawa 2001 (dalej: Komentarz, tom I), s. 435. Jeżeli prowadzenie spraw spółki zostanie powierzone zarządowi (art. 97 k.s.h.), to do zasad prowadzenia spraw stosuje się przepisy regulujące tę problematykę w sp. z o.o.

2 A. Szajkowski [w:] S. Sołtysińki, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, Komentarz, tom I, s. 29.

3 Chodzi tutaj np. o czynności, które należą materialnie do obszaru działalności spółki partnerskiej. Można sobie wyobrazić sytuację, w której partner kancelarii prawnej zamierza zajmować się działalnością w zakresie pośrednictwa dotyczącą sprzedaży nieruchomości. Jeżeli spółka partnerska doradza w zakresie prawa nieruchomości, konieczna jest tutaj, moim zdaniem, zgoda pozostałych partnerów kancelarii do wykonywania tego rodzaju usług.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Spółek

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK