| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Kształtowanie stosunków wewnętrznych spółki partnerskiej

Kształtowanie stosunków wewnętrznych spółki partnerskiej

Spółka partnerska jest spółką osobową utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Podobnie jak w spółce jawnej, dopuszczalne jest delegowanie prowadzenia spraw spółki partnerskiej na jednego lub kilku partnerów (art. 40 w zw. z art. 87 k.s.h.). Możliwe jest zatem np. powierzenie prowadzenia spraw spółki wybranym partnerom lub przydzielenie im prowadzenie spraw spółki w ramach prowadzenia określonych zadań, takich jak sprawy personalne, finanse czy EDV.

W tym miejscu pojawia się pytanie o możliwość pozbawienia partnera prawa do prowadzenia spraw spółki. Ponieważ kwestia ta nie jest expressis verbis uregulowana w przepisach o spółce partnerskiej, będą tutaj miały zastosowanie przepisy o spółce jawnej (art. 89 k.s.h.). Na mocy przepisu art. 47 k.s.h. prawo prowadzenia spraw spółki może być wspólnikowi odebrane na mocy prawomocnego orzeczenia sądu. Dotyczy to również zwolnienia wspólnika od obowiązku prowadzenia spraw spółki. Ponadto przepis art. 40 § 1 k.s.h. o spółce jawnej stanowi, że pozostali wspólnicy są wyłączeni od prowadzenia spraw spółki, jeżeli prowadzenie spraw spółki zostało powierzone tylko kilku z nich. Należy zauważyć, że zastosowanie przepisu art. 89 k.s.h. do spółki partnerskiej ma charakter „odpowiedni”. Oznacza to, że w zależności od konkretnego stanu faktycznego swoiste cechy spółki partnerskiej mogą wymagać, aby przepisy o spółce partnerskiej były stosowane wprost, z koniecznymi modyfikacjami, bądź - w wyjątkowych sytuacjach - należy zrezygnować z ich stosowania20.

Cechą wyróżniającą spółkę partnerską jest współdziałanie partnerów w celu wykonywania wolnego zawodu. W ramach wykonywania zawodu każdy partner podejmuje sprawy, które są związane ze świadczeniem profesjonalnych usług, do których należy w kancelariach prawnych m.in. przyjęcie i opracowywanie zleceń i spraw powierzonych przez klientów, określenie wysokości wynagrodzenia za usługi prawnicze, prowadzenie korespondencji z klientem itd. Czynności te należą również do spraw prowadzenia spółki, ich charakterystyczną cechą jest jednak, że służą one realizacji celu spółki przez wykonywanie wolnego zawodu21. Pozbawienie partnera tej części spraw prowadzenia spółki, należących do świadczenia usług zawodowych, sencu stricto kłóciłoby się z istotą i naturą spółki partnerskiej.

Podobnie zostały uregulowane stosunki wewnętrzne w niemieckiej regulacji spółki partnerskiej22. W niemieckim modelu spółki partnerskiej wyróżnia się czynności związane bezpośrednio z wykonywaniem wolnego zawodu oraz pozostałe czynności. Żaden z partnerów nie może zostać całkowicie wyłączony od prowadzenia spraw spółki, gdyż obejmuje ono świadczenie usług zawodowych. Można więc jedynie wyłączyć partnera z prowadzenia spraw spółki23. Mając na uwadze istotę spółki partnerskiej, a także wzór niemieckiej regulacji jej stosunków wewnętrznych, należy przyjąć, że zastosowanie art. 47 bądź art. 40 § 1 k.s.h. do spółki partnerskiej powinno ulec w ten sposób modyfikacji, że partner spółki może zostać pozbawiony prawa prowadzenia spraw, które nie należą do sfery jego usług świadczonych w ramach wolnego zawodu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Spółek

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK