| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Obowiązek wniesienia równowartości kapitału zakładowego

Obowiązek wniesienia równowartości kapitału zakładowego

Czy zgromadzenie kapitału, który stanowi równowartość kapitału zakładowego wskazanego w umowie spółki, jest warunkiem powstania spółki, z ograniczoną odpowiedzialnością?


Tak. Wniesienie wkładu na pokrycie kapitału zakładowego warunkuje powstanie spółki. Zgodnie z art. 3 kodeksu spółek handlowych, zawiązanie spółki handlowej, zmierzające do osiągnięcia wspólnego celu, następuje poprzez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

Zgodnie z art. 151 par. 1 kodeksu spółek handlowych, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Z kolei par. 3 stanowi, iż wspólnicy są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w umowie spółki.

Jednym z podstawowych obowiązków wspólników jest wniesienie wkładów na pokrycie w całości kapitału zakładowego. Wkłady wnoszone przez wspólników na pokrycie kapitału zakładowego mogą być wnoszone w formie pieniężnej bądź niepieniężnej, przy czym przepis art. 14 par. 1 k.s.h. wskazuje, że przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

Wkłady na pokrycie kapitału zakładowego muszą zostać wniesione już w momencie tworzenia się spółki z o.o. Taki obowiązek wynika z literalnego brzmienia przepisów, ale również funkcji, jaką w spółce z o.o. pełni kapitał zakładowy. Zgodnie bowiem z art. 167 par. 1 k.s.h., zgłaszając spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego, należy dołączyć do zgłoszenia m.in. oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione.

Takie zobowiązanie ma charakter bezwzględny, a oświadczenie nieprawdy w takiej sytuacji obarczone zostało sankcją karną w postaci kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Takie sankcje przewiduje z art. 587 par. 1 k.s.h. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 8 listopada 1993 r.; II KRN 220/93; OSNKW 1994/1-2 poz. 14, w wypadkach, w których przepisy wymagają rzeczywistej wpłaty kapitału zakładowego, a wpłaty takiej nie dokonano, złożenie oświadczenia o wykonaniu obowiązków określonych w kodeksie lub pozorującego takie wykonanie jest przedstawieniem danych nieprawdziwych w rozumieniu art. 587 k.s.h. Przepisy kodeksu handlowego nie określają technicznego sposobu realizacji takiej wpłaty, zawierają jednak wyraźny i bezwzględny wymóg jej dokonania przed zgłoszeniem do rejestru handlowego. W konsekwencji samo zobowiązanie wspólnika do świadczenia w przyszłości określonej sumy pieniężnej na rzecz powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może stanowić pokrycia udziału w spółce.

SEBASTIAN KOCZUR

adwokat, Kancelaria Książek Koczur i Wspólnicy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK