| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Za długi spółki może odpowiadać zarząd

Za długi spółki może odpowiadać zarząd

Niestaranne wykonywanie obowiązków przez członków zarządu może prowadzić do ich odpowiedzialności za długi spółki.


Podanie nieprawdziwych danych w oświadczeniach o pokryciu kapitału zakładowego przy zakładaniu spółki względnie podwyższeniu jej kapitału zakładowego może spowodować odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzilniością.

Członkowie zarządu spółki ponoszą rygorystyczną, wspólną ze spółką odpowiedzialność solidarną za zobowiązania wobec jej wierzycieli. Odpowiedzialność ta trwa przez trzy lata od dnia zarejestrowania (spółki lub podwyższenia kapitału).

W praktyce sytuacja taka może zdarzyć się przez zwykłe niedopatrzenie, np. kiedy w procesie tworzenia spółki podpisuje się wszystkie potrzebne dokumenty, do których należy m.in. oświadczenie, że wpłaty wspólników na kapitał zakładowy zostały dokonane. Złożenie takiego oświadczenia przed datą faktycznego dokonania wpłat (nawet jeśliby chodziło o jeden dzień różnicy) albo w sytuacji, gdy dokonano wpłaty (nawet minimalnie) niepełnej, spowoduje, że wierzyciele spółki będą mogli dochodzić zaspokojenia bezpośrednio od członków jej zarządu.

Innym przypadkiem, gdy niejako mimochodem narazić się można na odpowiedzialność, jest podpisanie takiego oświadczenia przez członków zarządu bezpośrednio niezaangażowanych w proces tworzenia spółki w przeświadczeniu, że osoba z ich grona nadzorująca ten proces wszystkiego dopilnowała. Sytuacje takie zdarzają się np. spółkom, w których kooperują partnerzy z różnych krajów, delegujący do jej organów swoich przedstawicieli. Przyjmują oni (bezpodstawnie), że jeżeli to konkretnie wskazany członek zarządu spółki odpowiedzialny był za prowadzenie określonej procedury i przygotowanie związanych z nią dokumentów, to wyłącznie jego obciążają skutki ewentualnych nieprawidłowości.

Drugą sytuacją stanowiącą potencjalnie zagrożenie dla majątku osobistego członków zarządu spółki jest niezgłoszenie upadłości spółki w przewidzianym przez prawo terminie. W takim przypadku członkowie jej zarządu odpowiadają za zobowiązania tej spółki całym swoim majątkiem, jeżeli wierzycielom nie uda się zaspokoić swoich roszczeń z majątku spółki.

Podstawą do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki jest jej niewypłacalność. Spółka jest zaś niewypłacalna, gdy nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań lub gdy wartość jej zobowiązań przekroczy wartość jej majątku - choćby zobowiązania na bieżąco wykonywała.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK