| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zmiany personalne w spółce cywilnej

Zmiany personalne w spółce cywilnej

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej lub śmierć wspólnika nie prowadzą do rozwiązania spółki, jeżeli pozostanie w niej chociaż dwóch wspólników. Formalności związanych z zakończeniem prowadzenia działalności dokonuje wspólnik lub jego spadkobiercy.


Ważne!

Zmiany stanu faktycznego podlegające obowiązkowi zgłaszania do organu ewidencyjnego przedsiębiorca powinien zgłosić w ciągu 14 dni od ich powstania - tzn. od wystąpienia ze spółki cywilnej


Do ewidencji działalności gospodarczej nie było potrzeby wpisywać informacji o umowie spółki cywilnej, jeśli taka była zawarta.


W pewnych indywidualnych przypadkach jednak przedsiębiorca mógł taką informację zamieścić. Na przykład w zgłoszonej nazwie, pod którą prowadzi działalność, mogła być informacja o spółce cywilnej i nazwiskach wszystkich wspólników, również tego, który wystąpił ze spółki. W takim przypadku należy dokonać zmiany wpisu do ewidencji, wskazując na inne oznaczenie przedsiębiorcy. Na przykład trzeba podać oznaczenie przedsiębiorcy bez nazwiska ustępującego wspólnika. Uiszcza się przy tym opłatę w wysokości 50 zł. Niektóre gminy odstąpiły od pobierania opłaty za zmianę wpisu.Spółka cywilna ma REGON. Wystąpienie ze spółki cywilnej jednego przedsiębiorcy powoduje, że spółka musi dopełnić w urzędzie statystycznym formalności. Na formularzu RG1 (wniosek o zmianę) informuje o zmianie składu osobowego spółki. Urząd statystyczny musi zostać zawiadomiony o nazwisku osoby, która wystąpiła ze spółki. Do formularza RG1 dołącza się aneks sporządzony do umowy spółki w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki oraz ksero wpisów do ewidencji działalności gospodarczej.


Dopełnienie tych formalności nic nie kosztuje, a numer REGON nie ulega zmianie.


Na podobnych zasadach wniosek o zmianę składa się wówczas, gdy w miejsce wspólnika, który wystąpił, zostanie przyjęty nowy wspólnik.


WSPÓLNIK NIE MUSI BYĆ OSOBĄ FIZYCZNĄ

Rejestracji w gminnej ewidencji podlegają wspólnicy będący osobami fizycznymi. Inne podmioty będące wspólnikami spółek cywilnych podlegają rejestracji w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. W razie wystąpienia ze spółki cywilnej wspólnika niebędącego osobą fizyczną powinien on dopełnić formalności w KRS, a nie w gminie.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK