| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego poprzez dokapitalizowanie spółki umożliwia pozyskanie nowych środków na rozwój jej działalności. Dodatkowe korzyści to m.in.: poprawa zdolności kredytowej, umocnienie pozycji rynkowej oraz zmniejszenie ograniczenia wynikającego z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzw. cienkiej kapitalizacji.Pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego może nastąpić poprzez wniesienie nowych wkładów przez dotychczasowych wspólników w zamian za objęcie nowych udziałów albo zwiększenie wartości dotychczasowych udziałów. Wkłady na pokrycie podwyższonego kapitału mogą zostać wniesione również przez nowych wspólników - wówczas następuje powiększenie kręgu udziałowców spółki.


Wkłady na podwyższony kapitał mogą pochodzić też z wypracowanego przez spółkę i niepodzielnego zysku. Trzecia możliwość to kapitalizacja rezerw, czyli podwyższenie kapitału zakładowego poprzez przeniesienie środków z kapitału zapasowego lub rezerwowego. Na skutek dokonywanego w ten sposób podwyższenia ulega jedynie przesunięcie środków w bilansie spółki, zmienia się ich miejsce po stronie pasywów.


Jakie są skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego?


Dla wspólników osób fizycznych - w związku z wniesieniem nowych wkładów w postaci niepieniężnej - z chwilą zarejestrowania podwyższenia powstanie przychód w postaci nominalnej wysokości udziałów objętych w zamian za wkład. Jeśli wkład niepieniężny ma postać przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów w zamian objętych jest zwolniony od podatku. Ewentualny obowiązek podatkowy wystąpi dopiero w momencie sprzedaży lub umorzenia objętych w zamian za przedsiębiorstwo udziałów. Przekazanie wypracowanego zysku na kapitał zakładowy stanowi dla udziałowców spółki dochód z udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany przy zastosowaniu 19 proc. stawki. Opodatkowaniu podlega dochód udziałowca proporcjonalnie do posiadanego udziału w dotychczasowym kapitale zakładowym spółki.Dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej podlega opodatkowaniu jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych według 19-proc. stawki podatku. Należy jednak zauważyć, że dochód ten podlega zwolnieniu, jeżeli spółka uzyskująca dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlega w Polsce lub w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, i posiada bezpośrednio nie mniej niż 15 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej. Zwolnienie ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości 15 proc. nieprzerwanie przez okres dwóch lat (także gdy okres ten upływa po dniu uzyskania tych dochodów).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK