| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wyłączenie wspólnika spółki z o.o. od głosowania na zgromadzeniu

Wyłączenie wspólnika spółki z o.o. od głosowania na zgromadzeniu

W jakich przypadkach wspólnik spółki z o.o. nie ma prawa do wykonywania prawa głosu na zgromadzeniu wspólników? Jakie są skutki głosowania wbrew temu zakazowi? Jakie istnieją w praktyce możliwości niestosowania ograniczeń w tym zakresie?


Zgodnie z art. 209 k.s.h, w przypadku sprzeczności interesów spółki z interesami członka zarządu, jego współmałżonka, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia oraz osób, z którymi jest powiązany osobiście, członek zarządu powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw i może żądać zaznaczenia tego w protokole. Członek zarządu postępujący lojalnie wobec spółki powinien bowiem przedkładać interes spółki nad swój własny interes lub interes osób mu bliskich.


Zgodnie z poglądami doktryny zastosowanie art. 209 k.s.h. nie może być wyłączone w drodze zapisów w umowie spółki. Dopuszczalne będzie natomiast rozszerzenie zasięgu jego obowiązywania poprzez objęcie nim także innych jeszcze osób (np. członków rady nadzorczej).


Przepis art. 209 k.s.h. dotyczy wszelkich czynności, w których zachodzi potencjalna możliwość konfliktu interesów, a więc nie tylko umów. Znajdzie on zastosowanie zarówno wtedy, gdy korzyść ma odnieść członek zarządu (jakąkolwiek, to jest nie tylko majątkową), jak i wtedy, gdy - mimo braku korzyści po jego stronie - korzyść, z równoczesną stratą dla spółki, może odnieść osoba mu bliska, objęta tym przepisem.


Przy umowach zawieranych z członkiem zarządu oraz przy umowach na jego rzecz (to jest nie bezpośrednio z nim) zajdzie niekiedy potrzeba uzyskania zgody zgromadzenia wspólników, z uwagi na przepis art. 15 § 1 k.s.h. Jeżeli członkiem zarządu jest wspólnik, wówczas - w kontekście art. 209 w zw. z art. 15 § 1 k.s.h. - można twierdzić, że wspólnik nie powinien głosować nad uchwałą dotyczącą zgody na zawarcie z nim, jako członkiem zarządu, umowy np. pożyczki lub poręczenia. Co do zasady, art. 209 k.s.h. dotyczy wyłączenia z głosowania na forum wieloosobowego zarządu, a nie na zgromadzeniu wspólników. Niewątpliwe jest, że wspólnik-członek zarządu nie powinien uczestniczyć w głosowaniu zarządu nad zawarciem z nim np. umowy pożyczki lub umowy poręczenia. Jednak pojęcie „rozstrzygania”, o którym mowa w omawianym przepisie, dotyczy ustalenia, jaką spółka w danej kwestii podejmie decyzję (np. udzielenie pożyczki członkowi zarządu-wspólnikowi). Z tego względu, jeżeli warunkiem udzielenia tej pożyczki jest uprzednia „rozstrzygająca” uchwała zgromadzenia wspólników (pod rygorem nieważności umowy - art. 17 § 1 k.s.h.), wydaje się zasadne, aby wspólnik-członek zarządu wyłączył się od głosowania w każdym stadium „rozstrzygania sprawy” - tzn. zarówno na etapie uchwały zarządu (jeśli będzie ona potrzebna stosownie do reguł art. 208 k.s.h. lub umowy spółki), jak i na etapie uchwały wspólników (art. 15 § 1 k.s.h.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »