| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wyłączenie wspólnika spółki z o.o. od głosowania na zgromadzeniu

Wyłączenie wspólnika spółki z o.o. od głosowania na zgromadzeniu

W jakich przypadkach wspólnik spółki z o.o. nie ma prawa do wykonywania prawa głosu na zgromadzeniu wspólników? Jakie są skutki głosowania wbrew temu zakazowi? Jakie istnieją w praktyce możliwości niestosowania ograniczeń w tym zakresie?


Zgodnie z art. 209 k.s.h, w przypadku sprzeczności interesów spółki z interesami członka zarządu, jego współmałżonka, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia oraz osób, z którymi jest powiązany osobiście, członek zarządu powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw i może żądać zaznaczenia tego w protokole. Członek zarządu postępujący lojalnie wobec spółki powinien bowiem przedkładać interes spółki nad swój własny interes lub interes osób mu bliskich.


Zgodnie z poglądami doktryny zastosowanie art. 209 k.s.h. nie może być wyłączone w drodze zapisów w umowie spółki. Dopuszczalne będzie natomiast rozszerzenie zasięgu jego obowiązywania poprzez objęcie nim także innych jeszcze osób (np. członków rady nadzorczej).


Przepis art. 209 k.s.h. dotyczy wszelkich czynności, w których zachodzi potencjalna możliwość konfliktu interesów, a więc nie tylko umów. Znajdzie on zastosowanie zarówno wtedy, gdy korzyść ma odnieść członek zarządu (jakąkolwiek, to jest nie tylko majątkową), jak i wtedy, gdy - mimo braku korzyści po jego stronie - korzyść, z równoczesną stratą dla spółki, może odnieść osoba mu bliska, objęta tym przepisem.


Przy umowach zawieranych z członkiem zarządu oraz przy umowach na jego rzecz (to jest nie bezpośrednio z nim) zajdzie niekiedy potrzeba uzyskania zgody zgromadzenia wspólników, z uwagi na przepis art. 15 § 1 k.s.h. Jeżeli członkiem zarządu jest wspólnik, wówczas - w kontekście art. 209 w zw. z art. 15 § 1 k.s.h. - można twierdzić, że wspólnik nie powinien głosować nad uchwałą dotyczącą zgody na zawarcie z nim, jako członkiem zarządu, umowy np. pożyczki lub poręczenia. Co do zasady, art. 209 k.s.h. dotyczy wyłączenia z głosowania na forum wieloosobowego zarządu, a nie na zgromadzeniu wspólników. Niewątpliwe jest, że wspólnik-członek zarządu nie powinien uczestniczyć w głosowaniu zarządu nad zawarciem z nim np. umowy pożyczki lub umowy poręczenia. Jednak pojęcie „rozstrzygania”, o którym mowa w omawianym przepisie, dotyczy ustalenia, jaką spółka w danej kwestii podejmie decyzję (np. udzielenie pożyczki członkowi zarządu-wspólnikowi). Z tego względu, jeżeli warunkiem udzielenia tej pożyczki jest uprzednia „rozstrzygająca” uchwała zgromadzenia wspólników (pod rygorem nieważności umowy - art. 17 § 1 k.s.h.), wydaje się zasadne, aby wspólnik-członek zarządu wyłączył się od głosowania w każdym stadium „rozstrzygania sprawy” - tzn. zarówno na etapie uchwały zarządu (jeśli będzie ona potrzebna stosownie do reguł art. 208 k.s.h. lub umowy spółki), jak i na etapie uchwały wspólników (art. 15 § 1 k.s.h.).

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »