| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wyłączenie wspólnika spółki z o.o. od głosowania na zgromadzeniu

Wyłączenie wspólnika spółki z o.o. od głosowania na zgromadzeniu

W jakich przypadkach wspólnik spółki z o.o. nie ma prawa do wykonywania prawa głosu na zgromadzeniu wspólników? Jakie są skutki głosowania wbrew temu zakazowi? Jakie istnieją w praktyce możliwości niestosowania ograniczeń w tym zakresie?


Tylko w pewnym zakresie art. 244 k.s.h. jest skorelowany z art. 228 pkt 2 k.s.h., zgodnie z którym postanowienie dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu spółki lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru wymaga uchwały wspólników. Z normy tej wynika m.in., że rozstrzygnięcie kwestii odpowiedzialności wspólnika (oraz związanych z tym roszczeń spółki), który brał udział w tworzeniu spółki albo uczestniczył w zarządzie/radzie nadzorczej spółki, zawsze wymaga uprzedniej uchwały wspólników.


Jak wskazano powyżej - w myśl art. 244 k.s.h. - wspólnik nie może głosować przy powzięciu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu. W tym kontekście funkcja ochronna art. 244 k.s.h. jest częściowo gwarantowana przez przepis art. 228 pkt 2 k.s.h., gdyż ewentualna umowa pomiędzy spółką a wspólnikiem (dotycząca np. zrzeczenia się przez spółkę roszczeń wynikających z odpowiedzialności wspólnika za szkodę wyrządzoną spółce przy jej zakładaniu) wymaga uprzedniej uchwały wspólników, pod rygorem nieważności takiej umowy (art. 17 § 1 k.s.h.), a w głosowaniu nad taką uchwałą wspólnik, którego taka uchwała dotyczy, nie może brać udziału. Podobnie funkcja ochrona art. 244 k.s.h. jest zapewniona przy rozstrzyganiu roszczeń odszkodowawczych spółki wobec wspólnika, powstałych w związku z piastowaną przez niego funkcją w zarządzie/radzie nadzorczej. Także w takim przypadku ewentualne ograniczenie, rezygnacja albo inna metoda rozstrzygnięcia takich roszczeń wymaga uchwały wspólników, w podejmowaniu której „zainteresowany wspólnik” nie może brać udziału (poprzez oddanie głosu). Natomiast nie jest wykluczone uczestnictwo danego wspólnika w samym zgromadzeniu, gdyż art. 244 k.s.h. dotyczy tylko samego momentu głosowania, a nie uczestnictwa w zgromadzeniu. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że sprawy dotyczące odpowiedzialności - z uwagi na art. 247 § 2 k.s.h. - powinny zostać poddane pod głosowanie w trybie tajnym, co pozbawi zainteresowanego wspólnika możliwości ustalenia, w jaki sposób nad jego sprawą głosowali pozostali wspólnicy.


Na powyższych zasadach wspólnik podlega także wyłączeniu od głosowania nad uchwałą o absolutorium dla samego siebie jako członka zarządu albo rady nadzorczej. Ewentualny udział takiego wspólnika w głosowaniu uzasadniałby wytoczenie przeciwko spółce (przez osoby wymienione w art. 250 k.s.h.) powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały jako sprzecznej z ustawą.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »