| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Spółka nie może stać się jednoosobowym przedsiębiorcą

Spółka nie może stać się jednoosobowym przedsiębiorcą

Wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą liczyć na ich przekształcenie w jednoosobową działalność gospodarczą z zachowaniem firmy spółki. Spółkę wcześniej trzeba zlikwidować i wpisać się na nowo do ewidencji.


Po wejściu w życie kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) dostały czas do 2 stycznia 2006 r. na podniesienie kapitału do 50 tys. Jednak niektóre, zwłaszcza jednoosobowe, tego obowiązku nie dopełniły.


- Rozmiar prowadzonej przeze mnie działalności nie uzasadnia potrzeby angażowania tak znacznej kwoty kapitału - twierdzi Marek Wrzesiński, wspólnik spółki z o.o.


- Moja spółka wyrobiła sobie markę, dlatego chciałbym przekształcić ją w jednoosobową działalność gospodarczą pod tą samą nazwą i po dodaniu nazwiska - pisze nasz czytelnik.


Eksperci wskazują jednak, że jest to niemożliwe. Zdaniem mecenas Renaty Sobolewskiej k.s.h. szczegółowo określa, jakie podmioty i w jaką formę mogą zostać przekształcone.


- Zasadą jest, że spółkę handlową można przekształcić jedynie w inną spółkę handlową. Przekształcenie spółki z o.o do jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej każdorazowo wiąże się z likwidacją spółki - mówi wspólnik zarządzający Kancelarii Sobolewska Chłopecki i Wspólnicy Radcowie Prawni.


- Bez znaczenia jest fakt, że w danej spółce występuje jeden czy większa liczba wspólników. Ustawodawca przewidział na to pięć lat, więc spółki z symbolicznym kapitałem 4 tys. zł miały czas, by sprostać wymogom ustawy - potwierdza Mariusz Cuber, dyrektor do spraw obsługi prawnej w Koksztys Kancelarii Prawa Gospodarczego.


Po 2 stycznia 2006 r. sankcją za brak podniesienia kapitału jest rozwiązanie spółki przez sąd rejestrowy. Sąd może wydać takie postanowienie z urzędu, jeśli spółka w wyznaczonym czasie, nie dłuższym niż sześć miesięcy od wezwania, nie podniesie kapitału. Niektórzy wspólnicy chcą obejść ten przepis przez zmianę formy na jednoosobową działalność gospodarczą.


- Nie jest to możliwe. Dozwolone są jedynie dwie drogi - przekształcenie w spółkę osobową bądź rozwiązanie spółki - wyjaśnia dyrektor Mariusz Cuber.


Jego zdaniem przedsiębiorca może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą po rejestracji w ewidencji, używając starej nazwy, ale bez oznaczenia sp. z o.o. Nie można jednak wtedy mówić o jakiejkolwiek kontynuacji.


- Zmienia się tak naprawdę wszystko - od formy prawnej, zakresu odpowiedzialności po NIP czy REGON - twierdzi dyrektor Cuber.


Podobnego zdania jest mecenas Renata Sobolewska. W jej opinii nie można włączyć do firmy elementów, które będą kojarzyły się z inną formą prowadzenia działalności gospodarczej.


- Do firmy osoby fizycznej można włączyć pseudonim lub określenia wskazujące na przedmiot działalności, miejsce jej prowadzenia oraz inne określenia. Pełnią one funkcję dodatków do firmy przedsiębiorcy i nie mogą być dobierane swobodnie - twierdzi.


Jednak zdaniem specjalistów nie zawsze brak kapitału prowadzi do rozwiązania spółki.


- Należy zwrócić uwagę, iż sąd nie musi, lecz tylko może, stosować sankcję w postaci rozwiązania spółki. Powinien korzystać z niej z dużą ostrożnością, bo jest to sankcja ostateczna - uważa dr Mateusz Rodzynkiewicz, radca prawny.


Także zdaniem prof. Andrzeja Kidyby z UMCS w Lublinie, jeżeli sąd uzna, że są to braki drobne albo że ich usunięcie będzie możliwe po terminie sześciu miesięcy, nie musi rozwiązywać spółki. Może za to nałożyć na nią grzywnę zgodnie z art. 24 ustawy o KRS.


Minimalny kapitał w spółkach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Piotr Trocha

piotr.trocha@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK