| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Wykup akcji własnych, choć dopuszczony przez prawo tylko w niektórych przypadkach, jest szczególnie efektywnym źródłem przepływu środków finansowych przeznaczonych dla właściciela. Prowadzi jednak do zmniejszenia kapitałów zaangażowanych w firmie. Dlatego środki przeznaczone na wykup akcji muszą być w szczególny sposób kontrolowane.


Ponadto środki pozostałe po wykupie powinny być wystarczające dla sfinansowania działalności operacyjnej oraz dla zapewnienia rozwoju.

 


Transfer korzyści z firmy do właścicieli może być przeprowadzony w sposób standardowy przez wypłatę dywidend lub wykup akcji. Wykup oznacza odkupienie przez spółkę od części właścicieli akcji spółki. Oddanie przez spółkę właścicielom nadwyżkowych kapitałów daje im możliwość alternatywnego i bardziej efektywnego zaangażowania zwolnionych kapitałów. Ten sposób transferu korzyści do właścicieli nabiera coraz większego znaczenia.


Wykup akcji traktuje się jako bardziej elastyczne źródło transferu korzyści do właściciela w porównaniu z wypłatą dywidend. Wykupy mają charakter incydentalny w odróżnieniu od dywidend, do których poziomu lub zasad ich wypłaty akcjonariusze mogą przywyknąć. Ich znaczące wypłaty mogą stworzyć zbyt wysokie oczekiwania akcjonariuszy. Ewentualny brak zysków i dywidend w przyszłości może doprowadzić do negatywnej oceny spółki i w konsekwencji do spadku ceny akcji. Może to skłonić poszczególne grupy akcjonariuszy do wyjścia ze spółki.


Decyzje o wykupie są jednocześnie decyzjami inwestycyjnymi i finansowymi. Stanowią formę zagospodarowania nadwyżki środków finansowych. Inwestycja ta jest wyrazem optymistycznych przekonań kierownictwa co do przyszłości firmy. Ma udowodnić, że stanowi najkorzystniejszy sposób zagospodarowania nadwyżek środków finansowych, daje najkorzystniejszą - ze względu na wysokość i rozkład w czasie - stopę zwrotu.


Wykup jest inwestycją, która ogranicza, a w krańcowej sytuacji wyklucza podjęcie innych inwestycji. Jednocześnie wykup akcji powinien wykreować dodatkową wartość dla akcjonariuszy.


Decyzja o wykupie własnych akcji prowadzi do zmniejszenia liczby akcji. Późniejsze umorzenie zmniejsza liczbę akcji, liczbę tytułów własności. Korzyści ekonomiczne dzielone są na mniejszą liczbę akcji. Jednak powinien być spełniony warunek: mniejszy kapitał pozwala utrzymać na odpowiednim poziomie działalność oraz wyniki operacyjne. Wykup akcji w porównaniu z dywidendami daje możliwość realizacji wypłat w dłuższym czasie. Wydatki dywidendowe skoncentrowane są w krótszym okresie i stanowią w tym czasie większe obciążenie dla spółki. Ponadto adresowane są do wszystkich akcjonariuszy. Wykup dotyczy jedynie części akcjonariatu, który pozytywnie odpowie na propozycję wykupu. Stwarza to i dla spółki, i dla jej akcjonariuszy większą elastyczność.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK