| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Wykup akcji własnych, choć dopuszczony przez prawo tylko w niektórych przypadkach, jest szczególnie efektywnym źródłem przepływu środków finansowych przeznaczonych dla właściciela. Prowadzi jednak do zmniejszenia kapitałów zaangażowanych w firmie. Dlatego środki przeznaczone na wykup akcji muszą być w szczególny sposób kontrolowane.

- Wykup własnych akcji stanowi sposób obrony przed wrogim przejęciem. Zmniejsza liczbę akcji, które mogą być nabyte przez potencjalnego przejmującego. Prowadzi to również do wzrostu cen akcji. Dzięki wykupowi zmniejsza się również liczba niezadowolonych akcjonariuszy. W firmie pozostają jedynie najbardziej lojalni wobec siebie współwłaściciele. Zmniejszenie liczby akcji na rynku oraz wzrost ich cen zmniejszają zainteresowania potencjalnego nabywcy.

- Wykupy akcji i w efekcie zmniejszenie zaangażowanego kapitału zapobiegają podjęciu nieefektywnych inwestycji, które mogą doprowadzić do zmniejszenia wartości spółki. Dzięki wykupom akcjonariusze mogą w optymalny sposób dokonać alokacji swoich kapitałów. Nie ograniczają się do projektów inwestycyjnych danej spółki.


UWAGA!

Znaczenie poszczególnych motywów zmienia się w czasie wraz ze zmianą obciążeń podatkowych, stanem koniunktury gospodarczej, perspektywami rozwoju poszczególnych sektorów, strukturą akcjonariatu.


Decyzja o wykupie akcji własnych jest związana z wieloma zjawiskami, które utrudniają ocenę efektywności wykupu:

- W wyniku wykupu zmienia się struktura kapitału, co utrudnia wycenę wag w średnim ważonym koszcie kapitału, oraz zmienia się struktura akcjonariatu. Nowi właściciele oczekują realizacji nowych strategii, liczą na inne korzyści. Przenosi się to na inny rozkład przepływów pieniężnych generowanych dla poszczególnych dostawców kapitałów własnych i pożyczkowych.

- Zmienia się ryzyko działania jednostki, mogą pojawić się koszty trudności finansowych na skutek wzrostu zadłużenia. Zmienia się koszt kapitału własnego. Firmy ratingowe niekiedy negatywnie oceniają wykupy jako przedsięwzięcia ryzykowne, które pozbawiają spółkę niezbędnego kapitału potrzebnego do działania w przyszłości w przypadku pogorszenia się koniunktury. Zmienia się ryzyko kredytowe i koszt długu. Niekiedy ma miejsce większe uzależnienie od pożyczkodawców, wpisujących do umów kredytowych niekorzystne klauzule znacząco ograniczające swobodę decyzyjną kredytobiorcy.

- Tworzone są nowe możliwości, opcje dla kierownictwa oraz dla akcjonariuszy. Mogą oni z nich skorzystać w warunkach nowej struktury właścicielskiej. Jednocześnie wykupy ograniczają elastyczność w podejmowaniu decyzji. Wynika to ze zmiany struktury finansowania. Niekiedy zostają ograniczone możliwości wzrostu firmy. Wykup zmniejsza dysponowane własne środki, zmniejsza możliwości zaciągania kolejnych pożyczek. Powoduje to konieczność skoncentrowania uwagi na problemach utrzymania płynności w krótkim okresie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK