| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy nabywając udziały w spółce, uzyskujemy prawo do zwrotu dopłat

Czy nabywając udziały w spółce, uzyskujemy prawo do zwrotu dopłat

Planujemy nabycie udziałów w spółce z o.o. od osoby fizycznej. Osoba ta w ubiegłym roku wniosła dopłaty do spółki. Czy wraz z nabyciem udziałów będziemy mogli jako wspólnik ubiegać się o zwrot tych dopłat? Czy można uzyskać zwrot dopłat, gdy spółka ma stratę?


Na zwrot dopłat nie mogą jednak Państwo liczyć w przypadku, gdy strata finansowa wykazana w sprawozdaniu finansowym powoduje również brak pełnego pokrycia kapitału zakładowego spółki. W takiej sytuacji zarząd ma obowiązek odmówić zwrotu dopłat, nawet gdy zwrot został uchwalony przez wspólników. Wspólnicy nie mogą bowiem otrzymywać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego (art. 189 § 2 k.s.h.). Limit dopuszczalności zwrotu dopłat wyznacza zatem także wysokość kapitału zakładowego.


WAŻNE!

Spółka może zwrócić wspólnikom dopłaty, nawet w sytuacji gdyby były one potrzebne na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym spółki, o ile zwrot nie naruszy kapitału zakładowego spółki.


Warto zaznaczyć, że powyższe uwagi nie dotyczą spółek znajdujących się w likwidacji. Postawienie spółki w stan likwidacji oznacza bowiem, że nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań. Otrzymanie zwrotu dopłaty z naruszeniem opisanych zasad oznaczałoby dla Państwa konieczność jej zwrotu spółce na podstawie art. 198 k.s.h.


Warto także dodać, że zwrot nabytych dopłat nie będzie dla Państwa przychodem. Jeżeli umowa nabycia przez Państwa tych udziałów odrębnie określała cenę udziałów oraz cenę nabycia prawa majątkowego z tytułu zwrotu dopłat do kapitału, to w chwili zwrotu dopłat nie będą Państwo mieli prawa do zaliczenia do kosztów podatkowych ceny nabycia prawa do dopłaty.


WAŻNE!

Zwrot dopłat nie stanowi przychodu podatkowego.


Również jeżeli umowa, na podstawie której nabyli Państwo udziały, nie określała w sposób odrębny ceny nabycia udziałów oraz ceny nabycia prawa do zwrotu dopłat, to kwoty odpowiadającej cenie nabycia prawa majątkowego nie będą Państwo mieli prawa zaliczyć do kosztów. Wynika to z tego, że dopłaty nie powiększają udziału wspólnika w kapitale zakładowym spółki, dlatego nie można uznać ich za wydatek poniesiony na objęcie udziałów.


- art. 12 ust. 1 pkt 2 i art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

- art. 177, 178, 179 i 198 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. 2006 r. Nr 208, poz. 1540


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy, prawnik

 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Matusiak

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »