| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Pisma procesowe w postępowaniu w sądach gospodarczych

Pisma procesowe w postępowaniu w sądach gospodarczych

Szczególny rygor w sprawach gospodarczych obowiązuje przy doręczaniu pism procesowych.

SEBASTIAN KOCZUR

Adwokat, Kancelaria Książek, Koczur i Wspólnicy

Strona reprezentowana przez profesjonalistę jest obowiązana doręczać odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Natomiast do pisma procesowego wnoszonego do sądu strona musi dołączyć dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go listem poleconym.

Gdy do pisma nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, wówczas podlega ono zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku. Sąd nie bada, czy pomimo dowodu doręczenia strona przeciwna z pismem zapoznała się. Ważne dla sądu jest, że stwierdził brak dowodu doręczenia. Pismo wszczynające postępowanie wniesione przez profesjonalistę, które na skutek braków formalnych nie może otrzymać prawidłowego biegu, przewodniczący zwraca stronie bez wzywania do jego poprawienia lub uzupełnienia. Jedynie oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go.

Należy pamiętać, iż nieopłacenie bądź nieprawidłowe opłacenie pisma jest traktowane jako błąd formalny, wywołujący powyższe konsekwencje. Również inne pisma procesowe złożone w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, które nie mogą otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, wniesione przez stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa podlegają zwrotowi bez wzywania do poprawienia lub uzupełnienia. Natomiast sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, sprzeciw od nakazu zapłaty sąd odrzuca.

Przepisy postępowania w sprawach gospodarczych nakazują stronie od razu podać w pozwie, w sprzeciwie lub zarzutach od nakazu zapłaty, w sprzeciwie od wyroku zaocznego wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w postępowaniu, chyba że strona wykaże, że ich powołanie piśmie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.

Obligatoryjne w sprawach gospodarczych jest złożenie w terminie dwutygodniowym odpowiedzi na pozew. Przekroczenie powyższego terminu skutkuje zwrotem odpowiedzi i może doprowadzić do wydania przez sąd wyroku zaocznego na posiedzeniu niejawnym.

Przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego wierzyciel powinien wezwać dłużnika do dobrowolnego spełnienia żądania, nawet w sytuacji, gdy wierzyciel jest pewien, iż żadnej reakcji takie wezwanie nie wywoła. Przepisy albowiem obligują wierzyciela, by dołączył do pozwu odpis wezwania wraz z dowodem doręczenia. Niewypełnienie tego obowiązku powoduje, iż pozew zostaje uznany za posiadający braki formalne i w konsekwencji podlegać będzie opisanemu rygorowi. Ponadto strona niezależnie od wyniku sprawy może zostać obciążona kosztami procesu w całości lub w części, jeżeli przez zaniechanie wezwania do dobrowolnego spełnienia świadczenia przyczyniła się do zbędnego wytoczenia sprawy lub wadliwego określenia jej zakresu.

Należy pamiętać o krótkim, bo dwuletnim terminie do żądania wznowienia postępowania oraz sześciomiesięcznym terminie do złożenia wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania w sytuacji niewskazania bądź wskazania złego adresu pozwanego. W sprawach gospodarczych powództwo wzajemne jest niedopuszczalne.

Analiza przepisów dotyczących postępowania w sprawach gospodarczych pozwala na stwierdzenie, iż jest to procedura sformalizowana, wymagająca od stron ostrożności, a od profesjonalnych pełnomocników pełnego zaangażowania. Z drugiej jednak strony takie sformułowanie zasad sprzyja szybkości postępowania i mobilizuje strony do aktywnego działania.

Notowała MPS

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK