| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy spółka cywilna może mieć prokurenta

Czy spółka cywilna może mieć prokurenta

Obecnie jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Wcześniej byłem udziałowcem w spółce z o.o., która miała prokurenta. Było to bardzo wygodne rozwiązanie. Z tego powodu pomyślałem o ustanowieniu prokurenta, który pomagałby prowadzić sprawy spółki cywilnej. Czy jest to możliwe?


Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa. Nie budzi wątpliwości to, że dopuszczalne jest udzielenie przez wspólników spółki cywilnej pełnomocnictwa osobie trzeciej. Jednakże kwestia prokury w spółce cywilnej nie jest do końca jasna.

 


Zgodnie z definicją ustawową, prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę, który podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Rejestr taki prowadzony jest przez sądy rejonowe, w których funkcjonują wydziały Krajowego Rejestru Sądowego. Oznacza to, że prokury mogą udzielić ci przedsiębiorcy, którzy figurują w rejestrze przedsiębiorców KRS. Co więcej, samo udzielenie bądź wygaśnięcie prokury podlega obowiązkowemu zgłoszeniu w tym rejestrze.


Wspólnicy spółki cywilnej, jako przedsiębiorcy, podlegają natomiast wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej, prowadzonej przez właściwe urzędy gminy.


NASZA REKOMENDACJA

Wspólnicy spółki cywilnej nie są przedsiębiorcami podlegającymi obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. W związku z tym można stwierdzić, że mogą oni mieć pełnomocnika, ale nie mogą ustanowić prokurenta.


Podstawa prawna

l Art. 1091 ustawy z 16 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 
ANNA KOZANECKA-ŻARNECKA

adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Notowała MONIKA BURZYŃSKA

 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK