| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy spółka powinna wypłacić pieniądze

Czy spółka powinna wypłacić pieniądze

Spółka, której jestem akcjonariuszem, planuje podwyższenie kapitału zakładowego z własnych środków. Poinformowano mnie, że w związku z tym otrzymam nowe akcje. Wolałbym otrzymać pieniądze. Czy spółka powinna uwzględnić moje oczekiwania?


Nie

 


W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków własnych spółki akcjonariusze nie mogą domagać się wypłacenia im w miejsce wydania nowych akcji kwot odpowiadających ich wartości.


Nie zawsze akcjonariusze muszą pokrywać wartości nowo wyemitowanych akcji, żeby było możliwe podwyższenie kapitału zakładowego. Można bowiem zwiększyć jego wartość także poprzez przeniesienie części kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych. Aby do tego doszło, spółka musi dysponować środkami zgromadzonymi w ramach kapitału zapasowego lub rezerwowego. Środki przeznaczane na podwyższenie kapitału zakładowego powinny być pomniejszone o wartość akcji własnych i poniesione straty.


Poza tym muszą być spełnione jeszcze inne warunki. Jeden z nich dotyczy sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy, które musi wykazywać zysk i powinno być zatwierdzone przez walne zgromadzenie. Istotne jest, by opinia biegłego rewidenta o tym sprawozdaniu nie zawierała poważnych zastrzeżeń dotyczących sytuacji finansowej spółki. Jeżeli ostatnie sprawozdanie finansowe zostało sporządzone na dzień bilansowy przypadający co najmniej na sześć miesięcy od dnia walnego zgromadzenia, na którym przewiduje się powzięcie takiej uchwały, biegły rewident spółki wybrany do badania sprawozdania finansowego spółki albo inny biegły rewident wybrany przez radę nadzorczą bada nowy bilans i rachunek zysków i strat wraz z informacją dodatkową, które powinny być przedstawione na tym zgromadzeniu.


RAFAŁ MALISZEWSKI

ekspert z Kancelarii Prawnej Rakowski i Wspólnicy

Notowała MONIKA BURZYŃSKA

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK