| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Ograniczenia w dysponowaniu zyskiem w spółkach kapitałowych

Ograniczenia w dysponowaniu zyskiem w spółkach kapitałowych

Zysk stanowi nadwyżkę przychodów nad kosztami w pewnym okresie. Bazą dla ustalenia wyniku finansowego spółki jest rachunek zysków i strat za rok obrotowy. Tak określony zysk zmniejsza się o obciążenia z tytułu podatku dochodowego, a uzyskana wielkość stanowi zysk netto.


Warto podkreślić, że zgromadzenie może w ogóle nie podjąć uchwały w sprawie przeznaczenia zysku do podziału. Jeżeli wówczas zysk ten nie został przeznaczony na inne fundusze spółki (np. fundusze celowe), to stanowi on tzw. niepodzielony zysk z lat ubiegłych, który zwiększa sumę dywidendową w następnym roku obrotowym, stosownie do art. 192 i art. 348 k.s.h.


Z orzecznictwa:

Niedopuszczalne jest zamieszczenie w umowie spółki z o.o. postanowienia wyłączającego zysk spółki od podziału w razie niepodjęcia przez wspólników uchwały o rozporządzeniu nim (art. 191 k.s.h.).

Wyrok SN z 29 września 2004 r., sygn. akt II CK 539/03.


W spółce z o.o. umowa spółki może wyłączyć dysponowanie zyskiem spod kompetencji zgromadzenia wspólników (art. 231 § 2 pkt 2 k.s.h.). Natomiast w spółce akcyjnej dysponowanie zyskiem zawsze należy do wyłącznej kompetencji walnego zgromadzenia (art. 395 § 2 pkt 2 k.s.h.).


Z zastrzeżeniem ustawowych ograniczeń - podobnie jak w przypadku spółki z o.o. - również statut spółki akcyjnej może zmodyfikować ustawowe zasady podziału zysku (art. 347 § 3 k.s.h.). Umowne lub statutowe zasady podziału zysku nie mogą być jednak sprzeczne z istotą stosunku spółki (za sprzeczne z istotą spółki z o.o. należałoby uznać np. postanowienie uprzywilejowujące wspólnika kosztem pozostałych wspólników, poprzez przyznanie mu prawa do 40 proc. udziału w zysku niezależnie od liczby posiadanych udziałów).


Zgodnie z art. 195 § 1 k.s.h., spółka z o.o. może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.


Regulację w tym zakresie w odniesieniu do spółki akcyjnej zawiera przepis art. 349 § 2 k.s.h. Posługuje się on pojęciem zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, wykazanego w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta. Z tego względu w spółce akcyjnej - w celu wypłaty zaliczki na poczet dywidendy - konieczne jest sporządzenie cząstkowego sprawozdania finansowego i poddanie go zewnętrznej kontroli rewidenta, a zaliczka może być wypłacona tylko, jeżeli to sprawozdanie wykazuje zysk.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK