| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Ograniczenia w dysponowaniu zyskiem w spółkach kapitałowych

Ograniczenia w dysponowaniu zyskiem w spółkach kapitałowych

Zysk stanowi nadwyżkę przychodów nad kosztami w pewnym okresie. Bazą dla ustalenia wyniku finansowego spółki jest rachunek zysków i strat za rok obrotowy. Tak określony zysk zmniejsza się o obciążenia z tytułu podatku dochodowego, a uzyskana wielkość stanowi zysk netto.

3) w spółce z o.o. - kapitału z dopłat wspólników,

4) w spółce akcyjnej - odpisów z zysku przewidzianych w ustawie (por. art. 396 § 1 i 5 k.s.h.),

5) odpisów z zysku przewidzianych przez umowę lub statut spółki,

6) kapitałów rezerwowych, które zgodnie z umową/statutem spółki nie mogą zostać przeznaczone na dywidendę,

7) kapitału zakładowego.


Może zatem zdarzyć się sytuacja, w której zysk netto za ostatni rok obrotowy wystąpił, a mimo to dywidenda nie może zostać wypłacona, gdyż suma dywidendowa ma wartość ujemną. Z drugiej strony, suma dywidendowa może niekiedy mieć wartość dodatnią oraz zostać rozdysponowana na rzecz wspólników (akcjonariuszy), mimo wystąpienia straty za ostatni rok obrotowy.


Suma dywidendowa może objąć kapitały rezerwowe utworzone z zysku w dowolnym roku obrotowym. Jeżeli obowiązkowe utworzenie i funkcjonowanie kapitału rezerwowego wynika z umowy (statutu) spółki, w celu wypłaty zgromadzonych tam środków może być niezbędna zmiana tej umowy (statutu). W sensie technicznym niezbędne będą wówczas 2 uchwały: o zmianie umowy (statutu) spółki i rozwiązaniu kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na wypłatę oraz w sprawie podziału zysku.


Zgodnie z art. 191 § 1 k.s.h., wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1 k.s.h. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów.


Umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku (z uwzględnieniem przepisów art. 192-197 k.s.h.). Jeżeli w umowie spółki określona została inna niż ustawowa zasada podziału, to wówczas uchwała zgromadzenia wspólników określa jedynie, czy w ogóle ma dojść do podziału oraz jaka część zysku zostaje przeznaczona na dywidendę. Umowa spółki, określając sposób podziału zysku, może stanowić np., że wspólnicy mają prawo do dywidendy w określonej procentem wysokości w razie zatwierdzenia przez wspólników sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy. W takim przypadku wspólnicy uzyskają roszczenie o wypłatę należnej części zysku po zatwierdzeniu przez zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego spółki.


W braku regulacji umownych, aż do podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o przeznaczeniu części zysku na wypłatę dywidendy, wspólnicy nie mają w stosunku do spółki roszczenia o wypłatę. Z chwilą powzięcia uchwały (lub gdy dzień dywidendy wyznaczono na inny termin - z dniem dywidendy) uprawnienie do udziału w zysku przekształca się w roszczenie cywilnoprawne, co oznacza, że może ono zostać zbyte niezależnie od udziału (rozdysponowany na rzecz wspólnika zysk może być przedmiotem przelewu, zastawu, potrącenia itp.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK