| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Ograniczenia w dysponowaniu zyskiem w spółkach kapitałowych

Ograniczenia w dysponowaniu zyskiem w spółkach kapitałowych

Zysk stanowi nadwyżkę przychodów nad kosztami w pewnym okresie. Bazą dla ustalenia wyniku finansowego spółki jest rachunek zysków i strat za rok obrotowy. Tak określony zysk zmniejsza się o obciążenia z tytułu podatku dochodowego, a uzyskana wielkość stanowi zysk netto.

3) w spółce z o.o. - kapitału z dopłat wspólników,

4) w spółce akcyjnej - odpisów z zysku przewidzianych w ustawie (por. art. 396 § 1 i 5 k.s.h.),

5) odpisów z zysku przewidzianych przez umowę lub statut spółki,

6) kapitałów rezerwowych, które zgodnie z umową/statutem spółki nie mogą zostać przeznaczone na dywidendę,

7) kapitału zakładowego.


Może zatem zdarzyć się sytuacja, w której zysk netto za ostatni rok obrotowy wystąpił, a mimo to dywidenda nie może zostać wypłacona, gdyż suma dywidendowa ma wartość ujemną. Z drugiej strony, suma dywidendowa może niekiedy mieć wartość dodatnią oraz zostać rozdysponowana na rzecz wspólników (akcjonariuszy), mimo wystąpienia straty za ostatni rok obrotowy.


Suma dywidendowa może objąć kapitały rezerwowe utworzone z zysku w dowolnym roku obrotowym. Jeżeli obowiązkowe utworzenie i funkcjonowanie kapitału rezerwowego wynika z umowy (statutu) spółki, w celu wypłaty zgromadzonych tam środków może być niezbędna zmiana tej umowy (statutu). W sensie technicznym niezbędne będą wówczas 2 uchwały: o zmianie umowy (statutu) spółki i rozwiązaniu kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na wypłatę oraz w sprawie podziału zysku.


Zgodnie z art. 191 § 1 k.s.h., wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1 k.s.h. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów.


Umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku (z uwzględnieniem przepisów art. 192-197 k.s.h.). Jeżeli w umowie spółki określona została inna niż ustawowa zasada podziału, to wówczas uchwała zgromadzenia wspólników określa jedynie, czy w ogóle ma dojść do podziału oraz jaka część zysku zostaje przeznaczona na dywidendę. Umowa spółki, określając sposób podziału zysku, może stanowić np., że wspólnicy mają prawo do dywidendy w określonej procentem wysokości w razie zatwierdzenia przez wspólników sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy. W takim przypadku wspólnicy uzyskają roszczenie o wypłatę należnej części zysku po zatwierdzeniu przez zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego spółki.


W braku regulacji umownych, aż do podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o przeznaczeniu części zysku na wypłatę dywidendy, wspólnicy nie mają w stosunku do spółki roszczenia o wypłatę. Z chwilą powzięcia uchwały (lub gdy dzień dywidendy wyznaczono na inny termin - z dniem dywidendy) uprawnienie do udziału w zysku przekształca się w roszczenie cywilnoprawne, co oznacza, że może ono zostać zbyte niezależnie od udziału (rozdysponowany na rzecz wspólnika zysk może być przedmiotem przelewu, zastawu, potrącenia itp.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK