| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy trzeba przedłożyć opinię innym sądom rejestrowym

Czy trzeba przedłożyć opinię innym sądom rejestrowym

Na skutek podziału naszej spółki powstaną dwie mniejsze. Siedziba jednak będzie znajdowała się w innym mieście. Czy opinię biegłego, dotyczącą planu podziału, należy przesłać do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę drugiej spółki?


ZOFIA KALINOWSKA

ekspert z Kancelarii Prawnej Nowak i Wspólnicy


Nie


Obowiązujące w tym zakresie przepisy nie przewidują takiego obowiązku. Biegły, w terminie określonym przez sąd, nie dłuższym jednak niż dwa miesiące od jego wyznaczenia, sporządza na piśmie szczegółową opinię i składa ją wraz z planem podziału sądowi rejestrowemu oraz zarządom spółek uczestniczących w podziale.


Chodzi o sąd rejestrowy, który wyznaczył tego biegłego. Zwykle jest to sąd rejestrowy właściwy ze względu na siedzibę spółki dzielonej. Nie może on bez tej opinii wydać postanowienia o wpisie podziału do rejestru. Opinia nie musi być przedstawiana innym sądom, nawet jeśli wskutek podziału powstanie spółka z siedzibą w innym regionie Polski, dla której właściwy będzie inny sąd rejestrowy. Nie przesądza o tym także to, że plan podziału jest składany do akt rejestrowych prowadzonych odrębnie dla każdej powstającej w wyniku podziału spółki.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 538 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).


MONIKA BURZYŃSKA

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »