| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy terminy liczy się od przeczytania uchwały

Czy terminy liczy się od przeczytania uchwały

Nie byłem na walnym zgromadzeniu, na którym powzięto uchwałę, moim zdaniem, nieobjętą porządkiem obrad. O jej istnieniu dowiedziałem się ponad miesiąc temu, a z jej treścią zapoznałem się wczoraj. Wcześniej wiedziałem tylko o jej istnieniu i nie znałem w ogóle treści jej postanowień. Czy w takim przypadku termin obowiązujący przy wnoszeniu powództwa o uchylenie uchwały liczy się od przeczytania uchwały?


Tak


W takiej sytuacji bieg terminu rozpocznie się od dnia, w którym zapoznał się pan z treścią uchwały.


Uchwała walnego zgromadzenia sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godząca w interes spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały.


Prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia przysługuje akcjonariuszom, którzy nie byli obecni na walnym zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania walnego zgromadzenia lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad.


Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia powzięcia uchwały.


W przypadku spółki publicznej termin do wniesienia powództwa wynosi miesiąc od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż trzy miesiące od dnia powzięcia uchwały.


Przy czym nie chodzi o informację o fakcie podjęcia uchwały, lecz o otrzymanie wiadomości o jej treści. Nie musi to być dosłowne poznanie treści uchwały. Wystarczy uzyskanie wiedzy o jej postanowieniach.


Należy zaznaczyć, że w przypadku uchwał o połączeniu spółek, ich podziale czy też przekształceniu obowiązują odmienne terminy do wniesienia powództwa o uchylenie uchwały.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 424 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).


AGATA OKOROWSKA

radca prawny z Kancelarii Prawnej BSO Prawo&Podatki

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »