| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy terminy liczy się od przeczytania uchwały

Czy terminy liczy się od przeczytania uchwały

Nie byłem na walnym zgromadzeniu, na którym powzięto uchwałę, moim zdaniem, nieobjętą porządkiem obrad. O jej istnieniu dowiedziałem się ponad miesiąc temu, a z jej treścią zapoznałem się wczoraj. Wcześniej wiedziałem tylko o jej istnieniu i nie znałem w ogóle treści jej postanowień. Czy w takim przypadku termin obowiązujący przy wnoszeniu powództwa o uchylenie uchwały liczy się od przeczytania uchwały?


Tak


W takiej sytuacji bieg terminu rozpocznie się od dnia, w którym zapoznał się pan z treścią uchwały.


Uchwała walnego zgromadzenia sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godząca w interes spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały.


Prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia przysługuje akcjonariuszom, którzy nie byli obecni na walnym zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania walnego zgromadzenia lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad.


Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia powzięcia uchwały.


W przypadku spółki publicznej termin do wniesienia powództwa wynosi miesiąc od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż trzy miesiące od dnia powzięcia uchwały.


Przy czym nie chodzi o informację o fakcie podjęcia uchwały, lecz o otrzymanie wiadomości o jej treści. Nie musi to być dosłowne poznanie treści uchwały. Wystarczy uzyskanie wiedzy o jej postanowieniach.


Należy zaznaczyć, że w przypadku uchwał o połączeniu spółek, ich podziale czy też przekształceniu obowiązują odmienne terminy do wniesienia powództwa o uchylenie uchwały.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 424 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).


AGATA OKOROWSKA

radca prawny z Kancelarii Prawnej BSO Prawo&Podatki

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK