REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność członków zarządu w spółce

REKLAMA

Odpowiedzialność członka zarządu spółki reguluje art. 299 kodeksu spółek handlowych. W przepisach karnych k.s.h. została uregulowana odpowiedzialność karna członków zarządu spółki za niezgłoszenie wniosku o jej upadłość.


Artykuł 586 k.s.h. stanowi, że członek zarządu, który takiego wniosku nie zgłosił, mimo że powstały warunki uzasadniające upadłość spółki, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do jednego roku.

REKLAMA


Artykuł 21 prawa upadłościowego i naprawczego stanowi, że dłużnik jest obowiązany nie później niż w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek.


Wobec takich uregulowań, nowo powołany członek zarządu w spółce, gdzie już dawno wystąpiły podstawy do ogłoszenia upadłości, a wniosek jednak nie został zgłoszony, może obawiać się, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. W związku z tym chciałbym zwrócić uwagę na dwie płaszczyzny odpowiedzialności członków zarządu. Pierwszą z nich nazwałbym płaszczyzną obiektywną. Chodzi o zaistnienie przesłanek dla zgłoszenia upadłości, które są regulowane przepisami prawa upadłościowego. Natomiast drugą płaszczyznę nazwałbym subiektywną, podmiotową. Chodzi w niej o spełnienie przez członka zarządu warunków, które pozwoliłyby na przypisanie mu którejkolwiek odpowiedzialności.


Odnośnie do odpowiedzialności karnej członka zarządu orzecznictwo oraz przepisy kodeksu karnego stanowią, że przestępstwa opisanego w art. 586 k.s.h. można dopuścić się tylko z winy umyślnej.


Gdy członek zarządu zostanie powołany już po upływie dłuższego okresu od wystąpienia przesłanek od ogłoszenia upadłości, to wówczas winy umyślnej nie można mu przypisać. W tym przypadku trudno byłoby dopatrzyć się wystąpienia

jakiejkolwiek formy winy. Skoro nie zaistniały przesłanki, to nie może być jakiejkolwiek karnej odpowiedzialności z tego tytułu, że nie zgłosił wniosku. Nie będzie więc odpowiadał.


Uważam, że w takim przypadku zostaje czasowo zawieszona jego odpowiedzialność cywilna. Fakt, że został powołany do piastowania funkcji członka zarządu wówczas, gdy spółka spełniała przesłanki do ogłoszenia upadłości nie usprawiedliwia go przez cały czas pełnienia funkcji, że nie zgłosił wniosku. Natomiast od momentu powołania go powinien upłynąć pewien czas, aby mógł się zorientować w sytuacji spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Nowo powołany członek zarządu musi też mieć możliwość stwierdzenia, że zachodzą przesłanki do zgłoszenia wniosku o upadłość. W dodatku art. 299 par. 2 k.s.h. stanowi, że członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności poprzez wykazanie, że niezgłoszenie wniosku o upadłość nie nastąpiło z jego winy.

W dodatku art. 299 par. 2 k.s.h. stanowi, że członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności poprzez wykazanie, że niezgłoszenie wniosku o upadłość nie nastąpiło z jego winy.


Dlatego musi wykazać, że od razu po rozpoczęciu piastowania funkcji członka zarządu podjął kroki w celu zapoznania się z sytuacją spółki i dopiero potem rozważył konieczność złożenia wniosku o upadłość spółki. W tym celu powinien uzyskać dostęp do dokumentów, z których wynikałoby, w jakiej sytuacji znajduje się spółka, a także uzyskać raport o kondycji finansowej spółki. Jeżeli wówczas dojdzie do wniosku, że sytuacja spółki uzasadnia złożenie wniosku o upadłość, to wówczas powinien go niezwłocznie zgłosić. Stąd - moim zdaniem - uzasadnione jest wyłączenie odpowiedzialności tego nowo powołanego członka zarządu, ale tylko do momentu, gdy zapozna się z kondycją finansową spółki i pozna obiektywne przesłanki do złożenia wniosku o upadłość.


Sebastian Koczur

adwokat, Kancelaria Książek, Koczuri Wspólnicy

Not. MPS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA