| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Mimo że zgromadzenie wspólników spółki z o.o. stanowi forum dla wspólników, zasadniczo tylko zarząd ma prawo zwoływania zgromadzeń.

1) zarząd na wezwanie wspólnika zwołał zgromadzenie uchybiając terminowi 2 tygodni,

2) w odpowiedzi na wezwanie sądu do złożenia oświadczenia, zarząd zwołuje zgromadzenie, pomimo że nie zrobił tego w terminie 2 tygodni od dnia złożenia mu żądania przez wspólnika,

3) w odpowiedzi na wezwanie sądu do złożenia oświadczenia, zarząd zwołuje zgromadzenie, jednak „odwołuje” je przed terminem jego odbycia.


Zarząd spółki powinien dopełnić obowiązku zwołania zgromadzenia w terminie 2 tygodni od daty otrzymania żądania. Jeśli zarząd spóźni się ze zwołaniem zgromadzenia, to fakt ten stanowi naruszenie prawa, jednak nie może w sposób bezpośredni przesądzać o tym, że zarząd traci prawo do zwołania zgromadzenia, które przechodzi wówczas na wspólnika.


Decyzja sądu będzie w takim przypadku uzależniona od okoliczności sprawy, w tym od ustalenia, kiedy zgromadzenie zostało zwołane, czy już się odbyło, czy też ma się odbyć w najbliższych dniach oraz czy jest możliwe jego „odwołanie” (przepisy nie znają pojęcia „odwołanie” zgromadzenia, a zatem takie działania zarządu mogą świadczyć na jego niekorzyść). Z pewnością jednak samo uchybienie przez zarząd terminowi zwołania zgromadzenia nie przesądza o upoważnieniu dla wspólnika.


Celem przepisów o upoważnieniu wspólnika jest bowiem doprowadzenie do zwołania zgromadzenia w przypadkach, gdy zarząd jest bezczynny. Nie powinny one natomiast być wykorzystywane instrumentalnie jako swoista „kara” dla zarządu za niewielkie opóźnienie.


Wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co najmniej 1/10 kapitału zakładowego spółki z o.o. mogą żądać zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, jak również umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników. Żądanie takie należy złożyć na piśmie zarządowi najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem zgromadzenia wspólników. Umowa spółki może przyznać uprawnienia, o których mowa powyżej, wspólnikom reprezentującym mniej niż 1/10 kapitału zakładowego.


Jeżeli w terminie 2 tygodni od dnia przedstawienia żądania zarządowi nadzwyczajne zgromadzenie wspólników nie zostanie zwołane, sąd rejestrowy może, po wezwaniu zarządu do złożenia oświadczenia, upoważnić do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników występujących z tym żądaniem. Sąd wyznacza przewodniczącego tego zgromadzenia.


Podstawa prawna:

- ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.).


Dorota Bugajna-Sporczyk

sędzia Sądu Rejonowego Wydział KRS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK