| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Mimo że zgromadzenie wspólników spółki z o.o. stanowi forum dla wspólników, zasadniczo tylko zarząd ma prawo zwoływania zgromadzeń.

- wezwanie zarządu (ze wskazaniem daty zgromadzenia i proponowanego porządku obrad),

- dowód doręczenia wezwania zarządowi.


Wniosek podlega opłacie sądowej w kwocie 300 zł.


Należy zwrócić uwagę, że sąd może, ale nie musi, upoważnić żądających do zwołania zgromadzenia. Sąd rozstrzyga, czy upoważnienie jest celowe. Z tego względu należy przekonać go o takiej potrzebie, przedstawiając stanowisko mniejszości.


Złożenie wniosku do sądu nie jest ograniczone żadnym terminem. Należy jednak wystąpić z nim bez uzasadnionej zwłoki, gdyż termin wystąpienia z wnioskiem do sądu może wskazywać na faktyczną potrzebę szybkiego zwołania zgromadzenia.

Przed podjęciem decyzji sąd wezwie zarząd spółki do złożenia oświadczenia w przedmiocie powodów, dla których - pomimo żądania wspólnika - nie zwołano zgromadzenia.


W postępowaniu biorą udział wspólnicy występujący z żądaniem oraz spółka - jako uczestnik postępowania. W przypadku uwzględnienia wniosku żądających, sąd wydaje postanowienie, w którym upoważnia wspólników - wnioskodawców, wszystkich łącznie, do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia, wskazuje porządek obrad tego zgromadzenia oraz wyznacza przewodniczącego zgromadzenia.


Postanowienie zapada wówczas, gdy wnioskodawca wykaże, że - pomimo żądania złożonego zarządowi - zarząd nie zwołał zgromadzenia w ciągu 2 tygodni. Dla uzyskania uprawnienia do zwołania zgromadzenia nie jest istotne, że zgromadzenie faktycznie się nie odbyło.


Przykład

Wspólnik reprezentujący 30 proc. kapitału zakładowego spółki z o.o. zwrócił się do zarządu o zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, z porządkiem obrad obejmującym zmiany w składzie rady nadzorczej. Umowa spółki stanowi, że do zmian w składzie rady nadzorczej wymagana jest obecność wspólników reprezentujących co najmniej 1/2 kapitału. Zarząd zwołał zgromadzenie wspólników, jednak na zgromadzenie stawił się tylko wspólnik--wnioskodawca, co uniemożliwiło podjęcie uchwał.


W tej sytuacji, gdyby wskazany wyżej wspólnik wystąpił do sądu z żądaniem upoważnienia go do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, z porządkiem obrad obejmującym zmiany w składzie rady nadzorczej, nie uzyska takiego upoważnienia, gdyż nie będzie mógł wykazać przesłanek umożliwiających jego udzielenie.


W ramach postępowania sądowego o upoważnienie wspólnika do zwołania zgromadzenia zdarzają się następujące przypadki zachowań zarządu nieprzewidziane przepisami k.s.h.:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »