| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Reprezentacja jednoosobowej spółki w organizacji

Reprezentacja jednoosobowej spółki w organizacji

Założyłem jednoosobową spółkę z o.o., która nie została jeszcze wpisana do KRS. W związku z tym podejmuję już działania mające na celu wynajęcie lokalu, rekrutację kilku osób personelu i nabycie sprzętu. Czy taką „niekompletną” firmę mogę normalnie reprezentować? Kiedy trzeba otworzyć księgi rachunkowe?


ODPOWIEDŹ


W spółce jednoosobowej w organizacji jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania spółki.


Wyjaśnienie


Jeśli chce Pan skutecznie reprezentować firmę na etapie organizacji, tj. chce działać tak, aby dokonywane czynności wywoływały skutek dla spółki, to musi Pan być członkiem zarządu lub jej pełnomocnikiem. W przeciwnym razie wszystkie czynności będą wiązać wyłącznie samego założyciela. Nie dotyczy to jedynie zgłoszenia spółki do KRS, gdyż czynność ta dokonana przez jedynego wspólnika nawet bez umocowania (np. w postaci uchwały zgromadzenia wspólników) jest ważna. Wynika to z art. 162 k.s.h., zgodnie z którym w spółce jednoosobowej w organizacji jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania spółki. Oczywiście najprościej jest w takim wypadku powołać pełnomocnika, ponieważ robi to Pan po prostu w drodze fikcji prawnej - uchwałę wspólników zastępuje bowiem decyzja jedynego wspólnika, zawsze jednak zaprotokołowana (protokół zgromadzenia wspólników).


Co do ksiąg rachunkowych, to jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, księgi otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Zawarcie pierwszej umowy jest zatem takim zdarzeniem, powodującym obowiązek otwarcia ksiąg.

 

Podstawa prawna:

l art. 162 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).


Krzysztof Grodzicki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK