| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Umowy pomiędzy spółką z o.o. a jej likwidatorem

Umowy pomiędzy spółką z o.o. a jej likwidatorem

W przypadku likwidacji spółki z o.o. w spółce ustanawiani są likwidatorzy do przeprowadzenia czynności likwidacyjnych. W praktyce pojawia się wiele wątpliwości zwłaszcza, w jaki sposób można ułożyć relacje pomiędzy likwidatorem a spółką.


W pewnych przypadkach wynagrodzenie likwidatora może podlegać ograniczeniu. Dotyczy to likwidatorów spółek z o.o. z „elementem państwowym/gminnym”, wymienionych w art. 1 pkt 5-7 ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. Nr 26, poz. 306 z późn.zm.).

Wpływ odwołania (zawieszenia) likwidatora na umowę o zatrudnienie

W myśl art. 276 § 2 k.s.h., jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, likwidatorzy mogą być odwołani na mocy uchwały wspólników. Likwidatorów ustanowionych przez sąd może jednak odwołać tylko sąd.

Likwidator może także zostać odwołany przez sąd na wniosek osób mających w tym interes prawny, z ważnych powodów (katalog osób uprawnionych do złożenia takiego wniosku jest sporny: niewątpliwie obejmuje on wspólników i zastawników udziałów w spółce, natomiast nie jest pewne, czy wniosek taki mogliby złożyć także wierzyciele spółki).

Jeżeli spółka zawarła z likwidatorem umowę o zatrudnienie dotyczącą wykonywania czynności likwidacyjnych, to odwołanie powinno uzasadniać rozwiązanie (wypowiedzenie) umowy (także umowy o pracę). Należy wręcz zalecić, aby w umowie (cywilnoprawnej) z likwidatorem wskazać jako podstawę jej rozwiązania (za lub bez wypowiedzenia) jego odwołanie z funkcji.

Jeżeli umowa spółki pozwala radzie nadzorczej na zawieszenie likwidatora (członka zarządu) w funkcji (na zasadzie art. 220 k.s.h.), umowa o zatrudnienie likwidatora powinna ponadto określać ograniczenie (wyłączenie) jego wynagrodzenia w czasie zawieszenia albo wprowadzać zasadę rozwiązania umowy z chwilą jego zawieszenia (oczywiście uregulowanie tej kwestii będzie trudniejsze w razie zawarcia z likwidatorem umowy o pracę).

Rezygnacja likwidatora

Na zasadzie art. 202 § 5 k.s.h. w zw. z art. 280 k.s.h. likwidator może zrezygnować z funkcji. Do złożenia rezygnacji przez likwidatora stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. W myśl art. 746 § 2 kodeksu cywilnego przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie, jeżeli jednak zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

W odniesieniu do członka zarządu sporne jest, czy sama rezygnacja pozbawia członkostwa w zarządzie, czy też konieczne jest jeszcze jej przyjęcie potwierdzone właściwym aktem odwołania. W doniesieniu do likwidatora, zdaniem autora, rezygnacja powoduje wygaśnięcie funkcji likwidatora z datą wskazaną w rezygnacji, choć ze względu na zasadę podwyższonej staranności (art. 293 § 2 k.s.h.), likwidator powinien prowadzić sprawy spółki do momentu przejęcia jego obowiązków przez innych likwidatorów. W braku wskazania daty, z którą rezygnacja staje się wiążąca, należy uznać, że dochodzi do niej z dniem złożenia rezygnacji.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK