| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Umowy pomiędzy spółką z o.o. a jej likwidatorem

Umowy pomiędzy spółką z o.o. a jej likwidatorem

W przypadku likwidacji spółki z o.o. w spółce ustanawiani są likwidatorzy do przeprowadzenia czynności likwidacyjnych. W praktyce pojawia się wiele wątpliwości zwłaszcza, w jaki sposób można ułożyć relacje pomiędzy likwidatorem a spółką.


Najpoprawniejszym rozwiązaniem byłoby zatem podjęcie przez radę nadzorczą uchwały aprobującej umowę z likwidatorem według załącznika do uchwały, gdzie czynność upoważnionego członka rady ograniczyłaby się tylko do podpisania umowy zgodnie z załączonym do uchwały wzorem. Uchwała, w której zostaną sprecyzowane tylko podstawowe warunki umowy z określonym likwidatorem, bez zbadania przez radę całej treści umowy, może być uznana za niewystarczającą.

Jeśli w spółce brak jest rady nadzorczej, do zawarcia umowy z likwidatorem należy każdorazowo powoływać pełnomocnika. Pełnomocnik ten powoływany jest „uchwałą zgromadzenia wspólników” (różnica pomiędzy uchwałą zgromadzenia wspólników a uchwałą wspólników wyraża się w większym sformalizowaniu uchwał podejmowanych przez zgromadzenie). Pełnomocnik do umów pomiędzy spółką a likwidatorem nie może być powołany przez inny organ spółki (np. radę nadzorczą) albo przez jednego z kilku wspólników.

Pełnomocnictwem będzie uchwała zgromadzenia wspólników o ustanowieniu pełnomocnika. Nie jest tu zatem potrzebne sporządzanie jakiegoś odrębnego dokumentu pełnomocnictwa. Wątpliwe jest, aby zgromadzenie wspólników mogło udzielić ramowego pełnomocnictwa, na mocy którego pełnomocnik mógłby zawrzeć każdą umowę z likwidatorami - bez żadnych ograniczeń jej przedmiotu, wysokości świadczeń spółki itp. Należy raczej opowiedzieć się za powoływaniem pełnomocnika każdorazowo do określonej umowy z konkretnym likwidatorem, a pełnomocnictwo powinno wskazywać co najmniej podstawowe elementy przyszłej umowy (jej przedmiot, główne zobowiązania spółki i ich wysokość oraz główne zobowiązania likwidatora).

Wynagrodzenie likwidatora

Wynagrodzenie likwidatora będzie przede wszystkim określała zawarta z nim umowa. Jeżeli likwidatorem jest były członek zarządu, który poprzednio związał się ze spółką stosunkiem zatrudnienia, to nie ma przeszkód, aby pozostawić wynagrodzenie na poziomie wynikającym z tej umowy.

Również brak zawarcia umowy nie oznacza, że likwidator ma wykonywać swoją funkcję bez wynagrodzenia. Tak jak w przypadku członków zarządu pełniących często tę funkcję bez nawiązywania umowy ze spółką likwidatorowi może zostać przyznane wynagrodzenie na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.

W przypadku powołania likwidatorów przez sąd, określa on wysokość wynagrodzenia likwidatorów.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »