| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółki

Jakie są zasady obrotu prawami i obowiązkami wspólnika spółki osobowej

Aktualizacja: 06.02.2008

Czy ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może zostać przeniesiony na inną osobę? »

Likwidacja działalności spółki osobowej

Aktualizacja: 05.02.2008

Likwidacja działalności spółki osobowej jest konieczna w przypadku, gdy wystąpiła jedna z przyczyn rozwiązania spółki, a wspólnicy lub postanowienia zawarte w umowie spółki nie przewidują innego sposobu zakończenia jej działalności. »

Długi wspólnika spółki jawnej

Aktualizacja: 02.02.2008

 3 grudnia 2007 r. Janusz R. zawarł umowę spółki jawnej ze wspólnikiem, który wcześniej prowadził jednoosobową działalność. Po pewnym czasie okazało się, że ma on spore długi. Czy odpowiadam za nie, jeśli powstały w czasie, gdy nie byliśmy wspólnikami? »

Obowiązki w spółce cywilnej przy zmianie wspólnika

Aktualizacja: 02.02.2008

Wystąpienie wspólnika ze spółki lub przystąpienie do niej nowego wspólnika wymaga dopełnienia formalności w ewidencji działalności gospodarczej w gminie. »

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Aktualizacja: 29.01.2008

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną sprowadza się w zasadzie do stworzenia odrębnego podmiotu, w którym skupi się dotychczasowa aktywność wspólników spółki cywilnej. W przypadku obligatoryjnego przekształcenia, gdy spółka cywilna w ciągu dwóch lat obrotowych osiągnie 800 tys. euro obrotów, nie ma potrzeby, aby wspólnicy podejmowali uchwałę w przedmiocie przekształcenia. »

Co to jest spółka dominująca

Aktualizacja: 29.01.2008

Jakie kryteria są potrzebne do uznania danej spółki za dominującą? »

Wirtualne walne zgromadzenie

Aktualizacja: 24.01.2008

Najpóźniej od sierpnia 2009 r. akcjonariusze będą mogli głosować przez Internet lub listem poleconym. Polskiego ustawodawcę czeka zatem kolejna nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. »

Jakich formalności należy dopełnić w związku ze zmianą siedziby spółki

Aktualizacja: 21.01.2008

Zmieniam siedzibę spółki, gdyż przeprowadzam się do nowego lokalu. Nowy lokal jest poza właściwością dotychczasowego urzędu skarbowego. Kiedy i jakie dokumenty muszę złożyć w związku z przeprowadzką? »

Ochrona fantazyjnej nazwy spółki cywilnej

Aktualizacja: 17.01.2008

Pod koniec grudnia 2007 r. wspólnicy spółki cywilnej Retro s.c. dowiedzieli się, że w tym samym mieście rozpoczął działalność jednoosobową były wspólnik spółki. Strony rozstały się w konflikcie w efekcie wypowiedzenia udziału ze skutkiem na 31 grudnia 2007 r. Nazwa nowej firmy to Retro Antoni Grabowski, jednak w obrocie posługuje się ona nazwą skróconą - identyczną jak nazwa spółki cywilnej. Jak wygląda sprawa ochrony nazwy spółki? Czy zastosowanie znajdują w tym zakresie przepisy o ochronie firmy osób prawnych? »

Wspólnicy mogą uniknąć opłaty notarialnej

Aktualizacja: 22.01.2008

Już na etapie tworzenia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - poprzez rozważne formułowanie jej zapisów - można zaoszczędzić zbędnych wydatków związanych z późniejszym rozwojem spółki. »

Podział zysków i strat w spółce cywilnej

Aktualizacja: 14.01.2008

W jaki sposób uregulować w umowie spółki cywilnej podział zysków i strat? Czy jest konieczna drobiazgowa reglamentacja, czy wystarczy ogólne odesłanie do przepisów kodeksu cywilnego? Czy udział w zyskach zależy od wysokości wniesionego wkładu? »

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Aktualizacja: 16.01.2008

Jesteśmy spółką cywilną prowadzącą pełną księgowość. W związku z przekroczeniem równowartości kwoty 800 000 euro w 2006 r. i w 2007 r. mamy obowiązek w 2008 r. przekształcenia się w spółkę jawną. Czy należy sporządzić nową umowę spółki? Jeżeli tak, to czy jest ona opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Jak się go nalicza? »

Forma notarialna w kodeksie spółek handlowych

Aktualizacja: 08.01.2008

Jakie możemy wyróżnić formy notarialne wymagane przez k.s.h.? Dla jakich czynności są one wymagane? »

Test płynności w spółkach kapitałowych zapewni wystarczającą ochronę wierzycielom

Aktualizacja: 03.01.2008

Jeżeli Polska chce być konkurencyjna, powinna wprowadzić nowy typ spółki kapitałowej wzorowanej na anglosaskiej spółce limited. »

Uchwała o podziale zysku w spółce jawnej

Aktualizacja: 02.01.2008

W umowie spółki jawnej zapisano, że „każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach” oraz że „wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysków z końcem każdego roku obrotowego.” Czy w tej sytuacji nadal istnieje potrzeba podejmowania przez wspólników tej spółki uchwał o podziale zysku wynikającego ze sprawozdania finansowego, czy też takie uchwały byłyby tylko niepotrzebnym powielaniem zapisu umowy spółki? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »