| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółki

Kto jest uprawniony do podpisania aktu notarialnego w spółce osobowej

Aktualizacja: 22.07.2008

W spółce jawnej czy partnerskiej każdy wspólnik może sam, w imieniu spółki, zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. »

Egzekucja z udziału w spółce z o.o.

Aktualizacja: 15.07.2008

Po zajęciu udziału w spółce z o.o. wspólnikowi nie wolno ani rozporządzać udziałem, ani go obciążać, ani też pobierać żadnych świadczeń należnych z udziału. Ucieczka wspólnika przed egzekucją w drodze sprzedaży udziału jest znacznie utrudniona. »

Jak, zgodnie z prawem, pozbyć się niechcianego wspólnika

Aktualizacja: 31.07.2008

Spółka z o.o. została zawiązana przez 7 wspólników (podział udziałów prawie równy: 5 osób po 14 udziałów, 2 - po 15 udziałów). Współpraca układa się prawidłowo pomiędzy sześcioma, siódmy tej współpracy odmawia (obraził się, ponieważ nie został wybrany na prezesa). De facto działa na szkodę spółki (kłótnie, pomówienia, insynuacje...). Oświadczył wspólnikom na walnym zgromadzeniu, że swoje udziały sprzedaje znajomemu. W umowie spółki jest postanowione, że wspólnicy spółki mają prawo pierwokupu oraz że na sprzedaż udziałów osobie z zewnątrz musi być wyrażona zgoda. Sytuacja jest patowa: wspólnicy udziałów nie odkupią, bo nie mają na to środków i nie chcą też mieć w spółce osoby, o której nic nie wiedzą i której nie znają. Co robić w takiej sytuacji? Jak zgodnie z prawem pozbyć się niewygodnego wspólnika? Czy można zastosować art. 199 § 1 k.s.h. (umorzenie przymusowe), jeśli w umowie spółki taka możliwość nie została zapisana?   »

Jak zlikwidować przynoszącą straty spółkę z o.o.

Aktualizacja: 03.07.2008

 Bilans spółki z o.o. sporządzony przez zarząd wykazał stratę 140 000 zł. Kapitał zakładowy to 200 000 zł, kapitały rezerwowe - 20 000 zł. Zarząd zwołał zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki. Uchwała taka nie została przegłosowana. Jaka jest procedura likwidacji tej spółki z o.o.? »

Jak podwyższyć kapitał zakładowy

Aktualizacja: 03.07.2008

Jak można skutecznie podwyższyć kapitał zakładowy w spółce z o.o. w przypadku sporu pomiędzy udziałowcami? »

Czy warto przekształcić spółkę jawną w spółkę z o.o.

Aktualizacja: 03.07.2008

 Prowadzę niewielką spółkę jawną i zastanawiam się nad przyobleczeniem działalności w bardziej zaawansowaną formę. Czy warto jest przekształcić ją w spółkę z o.o.? Jak tego dokonać? Jakie korzyści płyną z ograniczonej odpowiedzialności za długi i czy trzeba podpisywać przekształcenie u notariusza?  »

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. w celu ich umorzenia

Aktualizacja: 16.07.2008

Mój mąż jest wspólnikiem w spółce z o.o. Chce się wycofać z interesu i sprzedać swoje udziały. Na walnym zgromadzeniu wspólników zaproponowano mu odprzedaż tych udziałów spółce w celu ich umorzenia. Ponieważ jest to mała firma z niewielkimi obrotami, zaproponowano mu równocześnie, że w przypadku sprzedaży należna kwota zostanie mu wypłacona np. w dziesięciu miesięcznych ratach.   »

Czy sąd może stwierdzić nieważność części uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy

Aktualizacja: 10.06.2008

Sądy, rozpatrując powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy na podstawie art. 425 par. 1 kodeksu spółek handlowych, coraz częściej stają przed poważnym problemem prawnym, czy możliwe jest stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały tylko w części. »

Czy spółka jawna musi składać sprawozdanie finansowe do KRS

Aktualizacja: 03.06.2008

Czy spółka jawna, której roczne sprawozdanie finansowe nie podlega badaniu, ma obowiązek składać roczne sprawozdanie finansowe w sądzie rejestrowym? »

Egzekucja z udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 02.06.2008

Jakie są sposoby prowadzenia egzekucji z udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Które świadczenia związane z udziałem są objęte skutkami zajęcia? W jaki sposób następuje zaspokojenie dłużnika? »

Skutki wypowiedzenia udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika

Aktualizacja: 27.05.2008

Majątek wspólny wspólników spółki cywilnej jest objęty w szczególny sposób ukształtowaną ochroną. Jednak ze względu na to, że nie jest on majątkiem odrębnego podmiotu prawa, nie można go całkowicie wyłączyć z zasięgu roszczeń wierzyciela wspólnika. »

Jak założyć i prowadzić spółkę komandytowo-akcyjną

Aktualizacja: 20.05.2008

Czy komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej może być osoba prawna, np. fundacja? »

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 30.05.2008

Nawet jeśli nabywcy udziałów działają w dobrej wierze oraz dochowają należytej staranności w zakresie sprawdzenia, czy wszelkie wymagane zezwolenia korporacyjne zostały udzielone, nie mogą być oni pewni skuteczności przeprowadzanej transakcji. »

Zaskarżanie uchwał zgromadzenia wspólników

Aktualizacja: 08.05.2008

Czy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje możliwość zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników? Komu przysługuje takie uprawnienie? »

Jakie są zasady funkcjonowania spółki cichej

Aktualizacja: 06.05.2008

Na czym polega funkcjonowanie spółki cichej i jakie są jej największe zalety? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK