| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółki

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej jako aport

Aktualizacja: 09.10.2008

Niekiedy w praktyce zdarza się, że zachodzi potrzeba przeniesienia przedsiębiorstwa i wniesienia go jako aportu do spółki. Dzieje się tak nie tylko w przypadku likwidacji firmy, ale również przy jej przekształceniu. »

Zbycie udziałów a powiernicze zbycie udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 09.10.2008

Czy udział może być zbyty pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu? Czy umowa spółki może ograniczyć lub zabronić zbycia udziału? Na czym polega powiernicze zbycie udziału? Czy powierzający - zbywca może przenieść na pożyczkodawcę udziały pod warunkiem? »

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Aktualizacja: 22.09.2008

Bezskuteczna egzekucja przeciwko spółce z o.o. nie jest jednoznaczna z pozbawieniem możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Za zobowiązania spółki odpowiadają wówczas solidarnie z nią członkowie zarządu. »

Jak kupować udziały w spółce z o.o.

Aktualizacja: 18.09.2008

Czy można wyłączyć na kilka lat zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? »

Wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do KRS

Aktualizacja: 15.09.2008

Mamy następujący problem. W czerwcu 2008 r. zawiązaliśmy spółkę z o.o. Obecnie dokonaliśmy już zakupu sprzętu i wynajęliśmy lokal na działalność. Kto powinien złożyć i podpisać wniosek o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru? »

Prawo akcjonariusza do wystąpienia z powództwem o odszkodowanie

Aktualizacja: 04.09.2008

Członkowie zarządu, rady nadzorczej i likwidatorzy ponoszą odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone spółce. »

Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Aktualizacja: 01.09.2008

Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych zagadnień związanych z upoważnieniem zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego1. Kapitał docelowy, jak pokazały liczne przykłady praktyczne, stanowi przydatny instrument uelastycznienia sposobu pozyskiwania przez spółkę nowych wkładów na kapitał, zarówno ze względu na skrócenie czasu ich pozyskania, ograniczenie kosztów, jak i uodpornienie procesu podwyższenia na ewentualne zaskarżenie decyzji o podwyższeniu przez akcjonariusza. »

Transakcje spółek z ograniczoną odpowiedzialnością narażone na nieważność

Aktualizacja: 26.08.2008

Regulacje kodeksu spółek handlowych poświęcone funkcjonowaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zawierają liczne przepisy, które mają chronić interesy wspólników. Najczęstszą konstrukcją tego rodzaju jest konieczność uzyskiwania przez zarząd zgody zgromadzenia wspólników na istotne dla bytu spółki czynności. »

Jakie zmiany dla spółek akcyjnych wprowadza najnowsza nowelizacja k.s.h.

Aktualizacja: 22.08.2008

Od 5 października 2008 r. spółka akcyjna będzie mogła nabywać własne akcje o wartości nominalnej nieprzekraczającej w sumie 20% kapitału zakładowego. W określonych przez Kodeks spółek handlowych przypadkach zarząd spółki akcyjnej będzie mógł odstąpić od badania przez biegłego rewidenta aportów. Takie zmiany zawiera najnowsza nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. »

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

Aktualizacja: 22.08.2008

Jaka jest odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i czy istnieje możliwość zwolnienia się z tej odpowiedzialności? »

O czym pamiętać, składając wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego

Aktualizacja: 12.08.2008

Przedsiębiorcy uważają, że mimo istnienia przepisu (art. 431 par. 1 kodeksu cywilnego) mówiącego, że firma powinna dostatecznie odróżniać każdą spółkę od innych, legalnie działających na tym samym rynku, nie ma jasnych kryteriów rejestracji nazw podmiotów gospodarczych. Podają przykłady rejestracji firmy XY sp. j. i XY spółki z o.o. lub akcyjnej. Pytają, kiedy taką - ich zdaniem - mylącą firmę sądy rejestrowe wpiszą do KRS, a kiedy nie? »

Odpowiedzialność cywilna organów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 12.08.2008

Czy w sytuacji, gdy osoba pełniąca obowiązki organów spółki z o.o. nie ma odpowiedniego wykształcenia lub doświadczenia potrzebnego do reprezentowania spółki, to powierzenie jej tej funkcji może być traktowane jako naruszenie wymaganej staranności i sumienności? »

Wypowiedzenie umowy spółki cywilnej

Aktualizacja: 01.08.2008

Z samej swej natury spółka cywilna jest stosunkiem zobowiązaniowym o charakterze trwałym, który ma zapewnić wspólnikom czerpanie zysków przez dłuższy okres. Nie zawsze będzie to jednak możliwe i wtedy aktualizuje się konieczność unicestwienia spółki przez wypowiedzenie bądź też wystąpienie wspólnika w tym trybie ze spółki.  »

Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Aktualizacja: 31.07.2008

Jak odpowiada wspólnik spółki jawnej za zobowiązania tej spółki? Kiedy małżonkowie mogą powoływać się na rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie wspólności majątkowej? Jakie są przesłanki odpowiedzialności majątkiem wspólnym? »

W jaki sposób zlikwidować spółkę z o.o.

Aktualizacja: 24.07.2008

Ile czasu mają likwidatorzy na zgłoszenie likwidacji spółki do sądu rejestrowego? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK