| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółki

Uproszczony tryb przekształcenia

Aktualizacja: 08.06.2009

Wspólnie ze szwagrem prowadzimy spółkę cywilną. Chcemy przekształcić się w spółkę jawną. Słyszeliśmy, że procedura jest długotrwała i zawiła. Czy obowiązują nas te same zasady, które dotyczą dużych spółek handlowych? »

Zakres przedmiotowy prokury

Aktualizacja: 01.06.2009

Przy okazji stosowania wielu przepisów prawnych związanych z funkcjonowaniem spółek handlowych wciąż pojawiają się bardzo ważne pytania i wątpliwości, których rozwiązanie ma istotny wpływ na całe prawo gospodarcze. Jednym z takich problemów jest zakres umocowania prokurenta do podejmowania czynności w imieniu przedsiębiorcy i związane z tym pytanie, czy prokurent może występować w imieniu spółki handlowej przed sądem rejestrowym bez konieczności uzyskania dodatkowego, specjalnego upoważnienia w tym celu. »

Zbycie udziałów cudzoziemcowi

Aktualizacja: 25.05.2009

Czy udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może sprzedać wszystkie swoje udziały osobie, która nie ma obywatelstwa polskiego? Czy są jakieś ograniczenia prawne przy tego rodzaju transakcjach? »

Zgoda wspólników na kupno nieruchomości

Aktualizacja: 13.05.2009

Spółka jawna ma zamiar kupić hektarową działkę w celu umiejscowienia tam magazynów firmy. Wartość transakcji to 130 000 zł. Czy w tym celu potrzebna jest zgoda wszystkich wspólników (zwłaszcza tych „nieaktywnych”)? »

Organy zatwierdzające roczne sprawozdanie finansowe w przypadku różnych spółek

Aktualizacja: 12.05.2009

Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. Bez zatwierdzenia podział zysku jest nieważny. Dlatego bardzo istotna jest wiedza, kto ma pełnić funkcję organu zatwierdzającego. »

Kto może ustanowić prokurę

Aktualizacja: 06.05.2009

Spółka jawna prowadząca działalność transportową składa się z dwóch wspólników. Ponieważ wspólnicy są w ciągłych rozjazdach, jeden z nich chciałby ustanowić prokurenta do załatwiania spraw w Warszawie. Czy potrzebuje do tego zgody drugiego wspólnika? »

Czy muszę płacić za wspólnika

Aktualizacja: 05.05.2009

W grudniu 2008 r. podpisaliśmy umowę spółki jawnej (4 wspólników). Kupiliśmy też trochę sprzętu i zawarliśmy kilka umów z kontrahentami. Obecnie spółka jest już normalnie funkcjonującą firmą, a jeden z kontrahentów domaga się zapłaty (i to tylko ode mnie – pismo z 23 marca 2009 r.) za zakupiony przed wpisem do rejestru towar. Czy mogę odmówić? Powinna przecież płacić spółka albo wszyscy wspólnicy po części. »

Czy sąd słusznie odmówił rejestracji

Aktualizacja: 27.04.2009

Sąd odmówił rejestracji spółki jawnej w uzasadnieniu podając, że na terenie województwa działa już spółka, która ma podobną nazwę. Z poczynionych przez wspólników jawnych ustaleń wynika, że konkurencyjna spółka działa w innej branży niż przedsiębiorstwo, które chcieli zarejestrować. Czy sąd miał prawo odmówić rejestracji ze względu na podobieństwo nazwy? »

Kto powinien podpisać pełnomocnictwo

Aktualizacja: 27.04.2009

Jestem jednym ze wspólników w spółce jawnej. Ostatnio braliśmy udział w przetargu na dostawę żywności i przegraliśmy o 0,8 pkt. Uważamy, że nasza oferta została niesłusznie odrzucona z uwagi na brzmienie art. 89 ust. 1 p.z.p. Chcemy wynająć prawnika, żeby sporządził protest i poprowadził postępowanie odwoławcze. Czy pełnomocnictwo musi być podpisane przez wszystkich czterech wspólników? »

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową

Aktualizacja: 16.04.2009

Tytuł niniejszego artykułu może być rozumiany dwojako. W pierwszym znaczeniu oznacza całkowitą transformację podmiotu, tzn. przeistoczenie się spółki z o.o. w spółkę komandytową. Pojęcia „przekształcenie” używa się również na określenie takiego sposobu reorganizacji działalności spółki z o.o., który zakłada wprowadzenie tej spółki oraz tworzących ją udziałowców do specjalnie powstałej spółki komandytowej. »

Nowe obowiązki spółek akcyjnych i firm inwestycyjnych

Aktualizacja: 07.04.2009

Od 3 sierpnia 2009 r. będzie obowiązywać wiele istotnych zmian dotyczących spółek akcyjnych i ich akcjonariuszy. »

Umowy powiernicze w spółkach z o.o.

Aktualizacja: 06.04.2009

Na czym polegają umowy powiernicze? Jakie są rodzaje powiernictwa? Jakie są powody zawierania umów powierniczych? »

Powrót do spółki cywilnej

Aktualizacja: 06.04.2009

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. W styczniu bieżącego roku nastąpiła nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która zniosła obowiązek przekształcenia spółek cywilnych w spółki jawne. Nasza spółka powstała w wyniku obowiązkowego przekształcenia spółki cywilnej. Czy w związku ze zniesieniem nakazu przekształcenia możemy wrócić do spółki cywilnej? »

Jakie są skutki wystąpienia przez jednego wspólnika z dwuosobowej spółki cywilnej

Aktualizacja: 30.03.2009

Spółka cywilna posiada tylko dwóch wspólników. Czy wystąpienie jednego z nich oznacza likwidację spółki? Drugi wspólnik chce dalej prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie, pod tym samym adresem, w formie działalności jednoosobowej. Czy w takiej sytuacji będzie konieczna jedynie zmiana nazwy firmy i spisanie aneksu do umowy spółki cywilnej? »

Aport rzeczowy w spółkach kapitałowych

Aktualizacja: 30.03.2009

Wniesienie aportu jest wkładem w utworzenie lub powiększenie majątku spółki i daje prawo do udziału w jej zyskach. Nie wszystko jednak może być przedmiotem takiego wkładu. Ważna również jest jego wycena, gdyż odpowiedzialność za jej prawidłowość ponoszą zarówno wspólnicy wnoszący aport, jak i zarząd spółki. Wniesienie wkładu niepieniężnego ma też skutki podatkowe. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »