| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółki

Zasady reprezentacji w spółce

Aktualizacja: 22.02.2010

Proszę o informację, jakie są zasady reprezentacji w spółkach handlowych. Kto może podpisywać umowy: zarząd, wszyscy wspólnicy łącznie czy może wspólnicy wyznaczeni w umowie spółki? »

Pełnomocnik wspólnika na zgromadzeniu wspólników

Aktualizacja: 11.02.2010

Czy udziałowiec naszej spółki, będący jednocześnie jej pracownikiem, może być pełnomocnikiem na zgromadzeniu wspólników i reprezentować innego udziałowca – pracownika spółki? Artykuł 243 kodeksu spółek handlowych stanowi, że „członek zarządu i pracownik spółki nie mogą być pełnomocnikami na zgromadzeniu wspólników”. Proszę o wyjaśnienie, jak należy rozumieć ten przepis.   »

Osobiste uprawnienia wspólników i akcjonariuszy w spółkach kapitałowych

Aktualizacja: 04.02.2010

Uprawnienia osobiste wspólnika albo akcjonariusza spółki kapitałowej stanowią kategorię szczególnych uprawnień indywidualnych, które mogą zostać przyznane konkretnej osobie w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo statucie spółki akcyjnej. »

Zobowiązanie się akcjonariusza do oddania głosu określonej treści

Aktualizacja: 29.01.2010

Czy na gruncie prawa polskiego dopuszczalne jest zawieranie przez akcjonariuszy umów co do sposobu wykonywania prawa głosu? Czy istnieje możliwość zobowiązania się akcjonariusza wobec innego akcjonariusza do oddania głosu określonej treści na zgromadzeniu? »

Uchylenie uchwały o wyłączeniu prawa do dywidendy

Aktualizacja: 21.01.2010

Kto podejmuje uchwałę o podziale zysku w spółce? Czy sąd może badać zasadność uchwał o podziale zysku? Kto może wnieść pozew o uchylenie uchwały wyłączającej prawo do dywidendy? »

Czy wspólnik spółki z o.o., będący jej pracownikiem, może być ustanowiony pełnomocnikiem innego wspólnika do udziału w zgromadzeniu wspólników

Aktualizacja: 14.01.2010

Czy udziałowiec naszej spółki, będący jednocześnie jej pracownikiem, może być pełnomocnikiem na zgromadzeniu wspólników i reprezentować innego udziałowca – pracownika spółki ? Artykuł 243 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że „członek zarządu i pracownik spółki nie mogą być pełnomocnikami na zgromadzeniu wspólników”. Jak należy rozumieć ten przepis? »

Wrogie przejęcie spółki i jej obrona

Aktualizacja: 08.01.2010

Czym jest wrogie przejęcie? Czy jest możliwe kontrolowanie przez spółkę obrotu udziałami lub akcjami? Jakie są formy obrony przed wrogim przejęciem? »

Efektywne dofinansowanie spółki z o.o.

Aktualizacja: 05.01.2010

Decyzja o sposobie dokapitalizowania firmy powinna być poprzedzona analizą skutków podatkowych. Błąd w tym względzie może sprawić, że dodatkowe środki nie pokryją w całości celu, na jaki zostały pozyskane. »

Zasady reprezentacji w spółce

Aktualizacja: 05.01.2010

Informacje dotyczące tego, kto jest uprawniony do reprezentowania spółki, uwidocznione są w odpisie danej spółki z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). »

Ograniczenia w zawieraniu umów przez spółkę kapitałową

Aktualizacja: 10.12.2009

Jakie są obostrzenia dotyczące zawierania przez spółki kapitałowe umów z osobami wchodzącymi w skład organów tych spółek lub pełniącymi określone funkcje? »

Odpowiedzialność członków zarządu za podatki

Aktualizacja: 04.12.2009

Z pełnieniem funkcji w spółkach kapitałowych wiąże się ryzyko poniesienia odpowiedzialności nie tylko za zobowiązania cywilnoprawne na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych, ale także za zobowiązania publicznoprawne na podstawie art. 116 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), jeżeli zobowiązania te nie zostały przez spółkę uregulowane. »

Prawne i bilansowe aspekty przekształcenia spółki handlowej

Aktualizacja: 01.12.2009

W przyszłym roku (2010) nasza spółka akcyjna zostanie przekształcona w spółkę z o.o. Czy w związku z tym na 31 grudnia 2009 r. sporządzamy sprawozdanie finansowe jako spółka akcyjna? Czy sprawozdanie finansowe za 2009 r. podlega badaniu i ogłoszeniu w Monitorze Polskim „B” (firma kontynuuje działalność, ale jako spółka z o.o.)? Czy do chwili przekształcenia w spółkę z o.o. sporządzamy sprawozdanie, badamy i ogłaszamy jako spółka akcyjna? »

Spółka cicha w teorii i w praktyce

Aktualizacja: 30.11.2009

Co to jest spółka cicha? Jakie są jej zalety i wady? Jak zawrzeć umowę spółki cichej? »

Pełnomocnictwo do udziału w walnym zgromadzeniu

Aktualizacja: 18.11.2009

Prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu i prawo głosu może być wykonywane przez akcjonariusza osobiście lub przez pełnomocników. Ponieważ przewidziane w art. 412 § 1 k.s.h. pełnomocnictwo nie zostało w kodeksie spółek handlowych osobno zdefiniowane, trzeba uznać, że stanowi ono instytucję uregulowaną normami kodeksu cywilnego, co oznacza, że przepisy tej ustawy powinny być w tym przypadku stosowane wprost. »

Jak utworzyć spółkę europejską

Aktualizacja: 12.11.2009

Spółkę europejską można utworzyć przez połączenie m.in. spółek akcyjnych lub też utworzenie spółki holdingowej. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK