REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nam daje asertywność?

Osoby asertywne zazwyczaj przyjmują postawę „jestem w porządku dla siebie i dla innych”.
Osoby asertywne zazwyczaj przyjmują postawę „jestem w porządku dla siebie i dla innych”.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Asertywna postawa przynosi same korzyści, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.. Pozwala na obronę własnej godności, szacunek i sympatię dla siebie i dla innych, niekrzywdzenie i nieranienie siebie i innych, przyjmowanie odpowiedzialności za własne życie.

Asertywność, to w psychologii termin oznaczający bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw
w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych. Osoby asertywne, potrafią w świadomy sposób wyrażać siebie w kontaktach z innymi osobami. Ich zachowanie cechuje spokój, uczciwość, pewność siebie. Osoby takie nie przyjmują opinii innych jako wyroku, czy prawdy „ostatecznej”, potrafią się do niej krytycznie ustosunkować.

REKLAMA

Zobacz: Jak być asertywną?

REKLAMA

Korzyści z bycia asertywnym to na pewno poczucie własnej wartości, wzrost pewności siebie, otwartości, umiejętność unikania i rozwiązywania konfliktów, większa skuteczność
i lepsza organizacja, dobre, poprawne stosunki z innymi, poczucie satysfakcji i zadowolenia
z siebie oraz szacunek innych i dla innych.

Osoby asertywne zazwyczaj przyjmują postawę „jestem w porządku dla siebie i dla innych”. Nie krytykują i nie oceniają innych bez potrzeby, a jeśli już muszą kogoś skrytykować, robią to w sposób konstruktywny. W swoich wypowiedziach nie chowają się za plecami „innych” („oni”, „my”), ale wyrażają własne zdanie, często powołując się na własne doświadczenia, czy przeżycia. Osoby te posiadają pewne widoczne cechy charakterystyczne.

Wiara we własne siły i pewność siebie

Poczucie własnej wartości może być widoczne gołym okiem. Ci, którzy wierzą w siebie, chodzą zazwyczaj wyprostowani, z podniesioną głową. Są spokojni, mówią z większym przekonaniem i zaangażowaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętność kierowania własnym życiem

Osoby asertywne potrafią otwarcie powiedzieć, co czują. Co ważne, potrafią umiejętnie odmawiać w taki sposób, by osoba, której odmawiają nie poczuła się urażona ani dotknięta. Powiedzenie „nie” nie sprawia im problemów, potrafią uargumentować w sposób jasny
i zrozumiały swoją decyzję.

Większa odpowiedzialność za własne czyny

Pewność i wiara w siebie pozwala ludziom na wzięcie na siebie większych obowiązków, a co za tym idzie, odpowiedzialności za ich wykonanie. Osoby asertywne zazwyczaj nie boją się odpowiedzialności, w razie wątpliwości potrafią pytać, a także przyznać się do błędu
i naprawić go. Osoby asertywne nie boją się porażki – jest to dla nich kolejne doświadczenie, z którego potrafią wyciągnąć wnioski. Jednocześnie wiedzą, dlaczego podjęli się danego zadania, na co liczyli i nie boją się wziąć odpowiedzialność za działanie, które się nie powiodło.

Lepsze gospodarowanie czasem

Osoby asertywne nie boją się powiedzieć „nie”, a co za tym idzie potrafią odmówić wykonania poleceń, które uważają za niestosowne. Tym samym potrafią się obronić przed nieuczciwym wykorzystywaniem przez osoby, które same nie potrafią gospodarować własnym czasem. Podobnie pewność siebie pozwala na przekazywanie części obowiązków innym, bez strachu o utratę autorytetu.

Pozytywny wpływ na otoczenie

Osoby, które czują się dobrze same ze sobą, potrafią „zarazić” swoim optymizmem resztę otoczenia. Jest im o wiele łatwiej skłonić innych do poszanowania ich praw, a także praw innych osób, zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Pewność siebie wyraża się również w umiejętności bezpośredniego i szczerego wyrażania własnych potrzeb, życzeń
i żądań.

Porównaj: Po co nam asertywność? - kilka wskazówek

Karolina Zaborska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA