Co powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdu do celów VAT?
Przedsiębiorca odliczy 100% VAT od samochodu również w sytuacji, gdy używa go jedynie na potrzeby firmowe. Istotne staje się w takim przypadku, aby przedsiębiorca posiadał regulaminy, zarządzenia itp., z których wynika, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej i nie ma innej możliwości jego użycia.
Oprócz tego przedsiębiorca zobligowany będzie prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu do celów VAT. Taki dokument powinien zawierać:
reklama
reklama
- numer rejestracyjny pojazdu;
- dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
- stan licznika przebiegu pojazdu na dzień:
- rozpoczęcia prowadzenia ewidencji;
- na koniec każdego okresu rozliczeniowego;
- na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.
- wpis osoby kierującej samochodem – przy każdym wykorzystaniu pojazdu – zawierający:
- kolejny numer wpisu;
- datę i cel wyjazdu;
- opis trasy (skąd – dokąd);
- liczbę przejechanych kilometrów;
- imię i nazwisko osoby kierującej.
- liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.
Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku - od czego zależy?
W przypadku, gdy przedsiębiorca udostępni chwilowo samochód osobie niebędącej jego pracownikiem, np. klientowi, ewidencja będzie musiała zawierać:
- kolejny numer wpisu;
- datę i cel udostępnienia pojazdu;
- stan licznika na dzień udostępnienia pojazdu;
- liczbę przejechanych kilometrów;
- stan licznika na dzień zwrotu pojazdu;
- imię i nazwisko osoby, której pojazd został udostępniony.
Ewidencja ma służyć udowodnieniu, że przedsiębiorca wykorzystuje samochód wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością. Obowiązek jej prowadzenia nie odnosi się jednak do użytkowania pojazdów, których konstrukcja sprawia, że mogą być przeznaczone tylko na cele firmowe.
Zwolnienie podmiotowe z VAT - czy coś się zmieniło?
W sytuacji, gdy przedsiębiorca spełni wszystkie wymagane przez przepisy warunki, a samochód zostanie uznany za przeznaczony jedynie do celów firmowych, możliwe będzie odliczenie 100% VAT od jego zakupu, wydatków eksploatacyjnych, nabycia paliwa czy też leasingu. Jednak w przypadku, gdy wszystkie warunki nie są spełnione, odliczenie całości VAT-u będzie niemożliwe. To istotna kwestia ze względu na fakt, że organ podatkowy może zakwestionować rozliczenie i zobowiązać właściciela firmy do zapłaty różnicy w podatku oraz odsetek od zaległości podatkowych.
Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych
Autor: Sebastian Bobrowski – dyrektor finansowy inFakt.pl