| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Zakup / zbycie > Jak opodatkowana jest sprzedaż samochodu osobowego używanego w działalności?

Jak opodatkowana jest sprzedaż samochodu osobowego używanego w działalności?

Ekspert wyjaśnia zasady opodatkowania w przypadku, gdy przedsiębiorca zamierza sprzedać swój samochód osobowy wykorzystywany wcześniej w działalności gospodarczej.

Opodatkowanie przy sprzedaży samochodu firmowego

Często się zdarza, że przedsiębiorca wykorzystuje swój prywatny majątek do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Zamiast nabyć nowy pojazd zaliczany do środków trwałych, przedsiębiorca wykorzystuje swój prywatny samochód osobowy. W myśl art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) podatnik ma prawo zaliczać w koszty wydatki poniesione z tytułu używania w ramach działalności gospodarczej niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, stanowiącego własność podatnika tylko w granicach wynikających z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W tym celu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Polecamy: Składki ZUS

Co zatem w sytuacji, gdy przedsiębiorca zamierza sprzedać swój samochód  osobowy wykorzystywany wcześniej w działalności gospodarczej?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT w przypadku sprzedaży prywatnego samochodu osobowego przedsiębiorcy używanego zarówno do celów prywatnych  istotnym jest fakt, jak długo przedsiębiorca był właścicielem pojazdu, przed jego sprzedażą.  Tylko sprzedaż auta przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie generuje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznym, który wykazuje się w zeznaniu rocznym podatnika.

Jeśli podatnik był właścicielem samochodu dłużej niż pół roku, sprzedaż samochodu nie wpłynie na jego rozliczenie z fiskusem, co potwierdzają liczne stanowiska organów skarbowych (sygn. 2403-PDF-415-9-05, PD I 415/1/70/63/05, DG/415-IX/54-16/06).

Jeśli natomiast, podatnik wprowadzi na majątek swojej firmy prywatny samochód osobowy i będzie go amortyzować, wówczas sprzedaż tego środka trwałego będzie stanowić przychód z tytułu działalności gospodarczej na zasadach ogólnych. Bez znaczenia będzie wtedy fakt, jak długo ten pojazd jest wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży auta będzie niezamortyzowana część samochodu, natomiast jeśli samochód jest w pełni zamortyzowany, koszt taki nie wystąpi.

Polecamy: Czy przedsiębiorca kupujący firmowy samochód musi płacić PCC?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »