| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Zakup / zbycie > VAT od samochodów pod znakiem zapytania

VAT od samochodów pod znakiem zapytania

Przedsiębiorcy czekający na powrót kratek do firmowych aut mają powody do niepokoju. Ministerstwo Finansów przygotowuje nowe przepisy, które mają uniemożliwić homologację aut osobowych na ciężarowe.

Zapowiadany na 2014 rok powrót aut z kratką stanął pod znakiem zapytania. Podobnie jak przewidywana możliwość odliczania VAT od paliwa wraz z nadejściem 2013 roku.

Planowe przez resort zmiany mogą dodatkowo zbiec się w czasie z wejściem w życie dyrektywy o ogólnoeuropejskich ramach homologacji pojazdów przygotowywanej przez Brukselę. Unijne przepisy miałyby obowiązywać od października 2012 r.

Od 1 stycznia 2011 r. zakup auta na firmę uprawnia do odliczenia pełnego VAT, ale tylko, gdy nabyty zostanie samochód dostawczy lub pikap.

Polecamy: Zakup samochodu na firmę 2011/2012 - poradnik

Mowa, o pojazdach co do zasady przeznaczonych do działalności gospodarczej i które:

  • są przedmiotem odprzedaży lub oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i używane są do tych celów przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy,
  • pojazdów, które w oparciu o kryteria określone w przepisach ustawy o VAT (art. 86 ust. 4 pkt 1-4) pozwalają uznać te samochody za pojazdy służące zasadniczo do przewozu ładunków,
  • pojazdów specjalnego przeznaczenia (np. pomoc drogowa, ładowarki, pojazdy pogrzebowe),
  • pojazdów, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

W takiej sytuacji przedsiębiorcy mogą także odliczać VAT od paliwa. W przypadku zakupu auta osobowego z homologacją ciężarową odliczenie VAT ma ograniczony wymiar - odzyskać można 60 proc. podatku, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Nie uzyskuje się również prawa do odliczenia podatku VAT od paliwa.

Polecamy: serwis Samochód w firmie

Zmiany w przepisach mogą przynieść budżetowi ponad dwa miliardy złotych oszczędności w skali roku. 

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

STY31
TydzieńPWŚCPSN
12930311234
2567891011
312131415161718
419202122232425
526272829303101

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT stanowiący centrum wiedzy na temat oprogramowania dla biznesu (m.in. systemów klasy BI i Controlling, BPM, CRM, ERP, Finanse i księgowość, MES, SCM, PLM).

Zostań ekspertem Infor.pl »