| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Nieodpłatne używanie samochodów osobowych do celów prywatnych - porada

Nieodpłatne używanie samochodów osobowych do celów prywatnych - porada

Od 2011 roku podatnicy nie muszą naliczać VAT od nieodpłatnego użytkowania niektórych samochodów firmowych do celów prywatnych. Ekspert radzi jakie samochody kwalifikują się do wyłączenia dotyczącego nieodpłatnego użytkowania.

Nieodpłatne używanie samochodów osobowych do celów prywatnych wymaga ustalenia, które samochody kwalifikują się na to wyłączenie. Żeby tego dokonać, należy sięgnąć do ustawy nowelizującej z 16 grudnia 2010 r., która wprowadziła zmiany do ustawy o VAT i ustawy o transporcie drogowym. Właśnie tam, a nie w samej ustawie o VAT, zawarte są interesujące nas regulacje. Przepis, który wprowadza wyłączenie prywatnego używania samochodów służbowych z opodatkowania VAT, to art. 5 ustawy nowelizującej. Stanowi on, że do końca 2012 r., w przypadku wykorzystywania przez podatnika samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 tej ustawy, na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, nie stosuje się art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

W opisanej regulacji znajdujemy aż dwa odesłania do innych przepisów.  Pierwsze z nich referuje do art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Artykuł ten przewiduje opodatkowanie VAT m.in. nieodpłatnego użytkowania majątku firmowego (np. samochodów) do celów prywatnych, o ile VAT przy nabyciu podlegał przynajmniej częściowemu odliczeniu. Ustanawia on zasadę, że gdy pracownik korzysta nieodpłatnie z samochodu pracodawcy, a pracodawcy przysługiwało choćby częściowe prawo do odliczenia VAT od tego auta, to takie korzystanie powinno podlegać pod VAT. Natomiast omawiane wyłączenie stosowania tej regulacji na okres 2 lat w odniesieniu do niektórych samochodów powoduje, że ich nieodpłatne używanie do celów prywatnych nie będzie opodatkowane VAT, nawet jeśli VAT przy nabyciu tych samochodów podlegał odliczeniu.

Kolejne odwołanie, do art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej, ma na celu zdefiniowanie tych aut, które mogą korzystać z omawianej preferencji. Artykuł 3 ust. 1 ustawy nowelizującej stanowi, że do końca 2012 r., przy nabyciu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, podatnik ma prawo do odliczenia 60% kwoty VAT  faktury, jednak nie więcej niż 6 tysięcy złotych. Dodatkowo, w art. 3 ust. 2 pełne prawo do odliczenia VAT przewidziano dla niektórych kategorii samochodów: pojazdów mających jeden rząd siedzeń, pojazdów z otwartą częścią do przewozu ładunków, etc

Nieodpłatne używanie samochodów

Wyłączenie z opodatkowania VAT nieodpłatnego używania samochodów do celów prywatnych dotyczy aut, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej, a więc samochodów osobowych oraz pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, z pewnymi wyjątkami wymienionymi w art. 3 ust. 2.

Nie ma natomiast żadnego ograniczenia w stosowaniu tej regulacji według kryterium daty nabycia lub wzięcia w leasing auta. Wyłączenie z opodatkowania znajdzie więc zastosowanie nie tylko do samochodów nabytych (wziętych w leasing) w 2011 r., ale również samochodów nabytych (wziętych w leasing) w latach wcześniejszych. Jedyne ograniczenie odnosi się do aut leasingowanych jeszcze przed 2011 r., które zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym i na tej podstawie od ich leasingu podatnik ma pełne prawo do odliczenia VAT.

Polecamy: Ekspert radzi: Samochód prywatny w firmie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK