| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Samochód jako składnik majątku spółki cywilnej

Samochód jako składnik majątku spółki cywilnej

Spółka cywilna jest umownym stosunkiem prawnym (zawartą pomiędzy stronami umową), w ramach którego wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przez działanie w oznaczony sposób, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Ponieważ spółka cywilna nie posiada zdolności prawnej tj. zdolności do tego, by być podmiotem praw i obowiązków, nie może być podmiotem, któremu przysługuje prawo własności (a więc nie może być właścicielem samochodu).

Konstrukcja spółki cywilnej daje jednak wspólnikom spółki cywilnej możliwość utworzenia odrębnego (w stosunku do majątków osobistych wspólników), wspólnego majątku, który przez cały czas trwania spółki podlegał będzie szczególnym przepisom mającym na celu zapewnienie jego niepodzielności, dzięki czemu możliwe będzie osiągnięcie założonego w umowie spółki celu gospodarczego.

Polecamy: Opodatkowanie akcyzą pojazdów mechanicznych

Samochód może stać się składnikiem „majątku” spółki cywilnej zasadniczo na jeden z dwóch sposobów: pierwotny - poprzez wniesienie przez wspólnika wkładu niepieniężnego w postaci przeniesienia „na spółkę” (do wspólnego majątku wspólników) własności samochodu, wtórny - poprzez nabycie „przez spółkę” (do wspólnego majątku wspólników) samochodu w drodze czynności prawnej.

Wniesienie wkładu oznacza spełnienie przez wspólnika świadczenia, do którego zobowiązał się w umowie, w zamian za prawa członkowskie, jakie uzyska w spółce. Wspólnik wnoszący wkład niepieniężny w postaci konkretnego, oznaczonego samochodu przenosi jego własność przez sam fakt zawarcia umowy spółki.

Nabycie samochodu przez spółkę cywilną w toku prowadzenia przez nią działalności następuje w przeważającej ilości przypadków w drodze czynności prawnej (najczęściej w drodze zawarcia umowy sprzedaży, w której „spółka” jest kupującym).

Warunkiem koniecznym do tego, aby nabywany samochód wszedł do wspólnego majątku wspólników („majątku” spółki) jest wskazanie w umowie sprzedaży jako kupującego spółki (ogółu wspólników spółki cywilnej). Samo zawarcie umowy (tj. podpisanie jej) może być dokonane tylko przez jednego wspólnika (o ile w umowie spółki wskazany jest taki sposób reprezentacji, a nie np. reprezentacja łączna przez wszystkich lub kilku wspólników), ważne jest jednak, aby działał on „w imieniu spółki” (w imieniu wspólników) i aby fakt ten był oczywisty dla drugiej strony czynności prawnej (sprzedającego).

Samochód będący składnikiem „majątku” spółki cywilnej stanowi własność nie spółki cywilnej, lecz wszystkich jej wspólników. Wspólnicy są współwłaścicielami samochodu na zasadzie współwłasności łącznej. Istotnymi cechami tego rodzaju współwłasności są: niepodzielność wspólnego majątku, jego bezudziałowy charakter oraz niesamoistność współwłasności łącznej. 

Polecamy: Kary za przejazd nienormatywnym pojazdem

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Samochód jako składnik majątku spółki cywilnej
Samochód jako składnik majątku spółki cywilnej

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK