| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych

Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług („Ustawa VAT”), co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przypadki, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wymienione zostały w art. 88 Ustawy VAT. Analiza tego przepisu prowadzi do wniosku, że o ile podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT-u naliczonego od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, o tyle w przypadku innych usług i towarów związanych z samochodami tego typu (w tym np. usług serwisowych, przeglądów, napraw, zakupu części zamiennych itp.) brak jest podstaw do wyłączenia prawa do odliczenia podatku.

W konsekwencji podatnik użytkujący własny samochód osobowy może odliczać VAT poniesiony przy zakupie usług związanych z eksploatacją tego pojazdu (o ile oczywiście wykorzystuje pojazd do świadczenia usług lub dostawy towarów opodatkowanej VAT). Osobno należy rozważyć sytuację, gdy usługi serwisowe oraz zakup części zamiennych dotyczy samochodów użytkowanych na podstawie umowy leasingu, najmu lub dzierżawy.

Zgodnie z przepisami Ustawy VAT w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów osobowych, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł. (art. 86 ust. 7 Ustawy VAT).

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

W kontekście ww. przepisu wątpliwość budzi możliwość odliczania podatku od różnego rodzaju usług dodatkowych oferowanych zwykle przez firmy leasingowe. Wątpliwość ta wynika z faktu, że ograniczenia przewidziane w art. 86 ust. 7 Ustawy VAT znajdują zastosowanie również w odniesieniu do „innych płatności” przewidzianych w umowie.

Tymczasem oprócz samego udostępnienia samochodu firma leasingowa oferuje często również pakiet usług dodatkowych takich jak m.in. serwis ogumienia, zapewnianie pojazdu zastępczego w przypadku awarii, likwidację ewentualnych szkód, przeglądy technicznie, naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, wymianę płynów technicznych i akumulatorów itp.

Jeśli odpłatność za usługi tego typu zawarta jest w czynszu i podstawą do ich ustalenia jest umowa najmu, dzierżawy, leasingu lub inna umowa o podobnym charakterze, wówczas należy uznać, że ograniczenia wynikające z ww. przepisów znajdą zastosowanie. Będzie tak również w sytuacji, gdy wprawdzie za usługi dodatkowe ustalono osobną opłatę, jednak wynika ona z tej samej umowy (leasingu, najmu, dzierżawy lub podobnej).

Polecamy: Jakie pułapki podatkowe przy sprzedaży firmowego auta?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK