| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych

Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług („Ustawa VAT”), co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jeśli natomiast dodatkowe świadczenia realizowane są w oparciu o zapisy osobnej umowy serwisowej, podatnik może odliczać VAT z nimi związany w całości. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe.

Często również firma leasingowa nie oferuje klientowi żadnych dodatkowych usług, poza udostępnieniem mu pojazdu. Za serwisowanie samochodu, jego naprawy, wymiany części eksploatacyjnych itp. odpowiedzialny jest sam korzystający. W takim wypadku, o ile samochód wykorzystywany jest przez niego do działalności podlegającej opodatkowaniu VAT, przy nabyciu dodatkowych usług (np. przeglądów technicznych, usług remontowych , wymiany ogumienia itp.) podatnik może w całości odliczyć podatek naliczony ujęty w cenie tych usług.

Będzie tak zarówno w przypadku zakupu usług tego typu jak również w przypadku zakupu części zamiennych do samochodu. W tym zakresie znajdzie bowiem zastosowanie przywołana na wstępie ogólna zasada wyrażona w Ustawie VAT, zgodnie z którą podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK