| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Bez auto casco nie odliczysz kosztów naprawy powypadkowej

Bez auto casco nie odliczysz kosztów naprawy powypadkowej

Wiele firm, tnąc koszty, nie wykupuje ubezpieczenia dobrowolnego (tzw. auto casco) dla posiadanej floty samochodowej. Postępowanie takie może jednak przynieść podwójne straty w przypadku uszkodzenia takiego samochodu w wypadku.

Jeżeli wypadek miał miejsce z naszej winy nie tylko nie odzyskamy kosztów naprawy od ubezpieczyciela, ale również nie zaliczymy związanych z nią strat i wydatków związanych z naprawą samochodu w koszty uzyskania przychodów.

Wszystko za sprawą przepisów art. 23 ust 1 pkt 48) Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 16 ust 1 pkt 50) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którymi nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Polecamy: Samochód w firmie a ubezpieczenie

W praktyce występują dwa rodzaje ubezpieczeń, którymi obejmowane są samochody – ubezpieczenie obowiązkowe odpowiedzialności cywilnej (OC), które obejmuje wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu przez posiadacza ubezpieczonego pojazdu i ubezpieczenie dobrowolne (AC – auto casco), które obejmuje odszkodowania za szkody powstałe w pojeździe nawet z winy jego posiadacza, lub z przyczyn losowych.

Aby koszty naprawy powypadkowej i straty związane z uszkodzeniem samochodu w wypadku mogły być kosztem uzyskania przychodów w podatkach dochodowych (zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych), należy legitymować się stosownym ubezpieczeniem AC (o ile szkoda nie jest naprawiana np. z OC sprawcy) .

Nawet jednak kiedy nie mamy auto casco odliczymy podatek od towarów i usług (VAT) wykazany na fakturach dokumentujących wydatki poniesione na remont samochodów. Żaden z przepisów Ustawy o podatku od towarów i usług nie zabrania bowiem odliczenia takich wydatków.

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Krzysztof Józefaciuk, prawnik w Kancelarii Smaga Jaroszyński sp.j.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK