Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 2 

Samochód służbowy do celów prywatnych 2012

Samochód służbowy może być wykorzystywany przez pracownika do celów prywatnych. W tym celu pracodawca powinien ustalić z pracownikiem zasady korzystania z auta. Dowiedz się jakie skutki podatkowe wywołuje użytkowanie samochodu firmowego przez pracowników.
Samochód w firmie
Samochód w firmie

Samochód służbowy w firmie jest wykorzystywany do celów prywatnych? To coraz częstszy problem. W jaki sposób kontrolować użytkowanie, by nie generowało strat? Udostępniając pracownikowi samochód służbowy do celów prywatnych, należy dokładnie określić zasady na jakich będzie to przebiegać. Możemy użyczyć mu go bezpłatnie lub na podstawie odrębnej umowy, w której zobowiąże się do cyklicznego wnoszenia opłat z tego tytułu

Samochód służbowy do celów prywatnych

Najprostszą metodą jest zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy cywilnoprawnej, w której z góry określamy wysokość opłat. Wybierając to rozwiązanie zyskujemy dowolność zarówno w kwestii zasad wykorzystywania, jak i kosztów tego przedsięwzięcia dla każdej ze stron. Ważne jest też to, że nie komplikuje ono rozliczania się z fiskusem.

Polecamy: Kilometrówka 2012 - stawki i limity

Znacznie bardziej zawiłe a przez to i problematyczne jest udostępnianie nieodpłatne. Niewielu przedsiębiorców wie, że w takim wypadku możliwość korzystania z auta stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu. W efekcie prowadzi to do błędnego rozliczania, bo pracodawcy kierują się rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 i rozliczają koszty mnożąc stawkę zawartą w dokumencie przez liczbę przejechanych kilometrów. W praktyce jednak takie rozwiązanie może dotyczyć wyłącznie tras pokonywanych w celach służbowych.

Zgodnie z prawem wartość tego typu świadczenia należy ustalić na podstawie rodzaju samochodu, jego wyposażenia, przebiegu itd. oraz uśrednionych stawek za wynajem auta. Kwota następnie jest dodawana do wynagrodzenia użytkownika, niestety ani ona, ani paliwo które we własnym zakresie zapewnia pracownik, nie może być uznane jako koszt uzyskania przychodów.

Liczba komentarzy:
dodano: 2012-04-19 11:29 przez:pracodawca
GPS to nie wszystko. Ja po prostu spisuję liczniki i za każdy kilometr dowalam stawkę dla pracownika ekstra. I odliczamy od wypłaty. Samochód firmowy nie jest po to, żeby rodzinę zawieźć na święta na drugi koniec Polski.
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówRyczałty samochodowe
Leasing a kredytKalkulator amortyzacji

Społeczność

ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM