| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Opodatkowanie VAT nieodpłatnego udostępniania samochodu na czas urlopu

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego udostępniania samochodu na czas urlopu

Pracodawcy nieodpłatnie udostępniają samochody pracownikom na czas urlopu. Jest to forma nieodpłatnego świadczenia. Ekspert wyjaśnia jak opodatkowane jest nieodpłatne udostępnianie samochodu na czas urlopu.

Zatem w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. pracodawca nie ma obowiązku opodatkowywać VAT nieodpłatnego udostępniania na cele prywatne samochodów osobowych oraz pojazdów samochodowych do 3,5 t. W konsekwencji nie ma również obowiązku dokumentować tego świadczenia fakturą wewnętrzną.

Jeśli natomiast pracodawca odda w nieodpłatne używanie pracownikowi  na czas urlopu tzw. samochód z kratką, przy którego nabyciu pracodawca miał prawo odliczyć podatek naliczony w całości to w takim przypadku użycie samochodu do celów prywatnych pracownika będzie podlegało opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Pamiętać należy, że wyłączenie zawarte w art. 5 o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym nie dotyczy tych pojazdów, od których przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu, zgodnie z art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, np. pojazdy wielozadaniowe, van, pickup oraz pojazdy używane na podstawie umowy leasingu, która do 31 stycznia 2011 r. została zarejestrowana w urzędzie skarbowym (czyli pojazdów, które mimo ustawowych ograniczeń dają pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od każdej raty leasingowej – tzw. pojazdy z kratką).

Nieodpłatne świadczenie dla pracownika powinno być w tym przypadku udokumentowane fakturą wewnętrzną, w myśl art. 106 ust. 7 ustawy o VAT. Podstawą opodatkowania będzie koszt udostępnienia samochodu poniesiony przez pracodawcę, zgodnie z art. 29 ust. 12 ustawy o VAT.

Polecamy: Nieodpłatne używanie samochodów osobowych do celów prywatnych - porada

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK