| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Dlaczego samochód wpada w poślizg?

Dlaczego samochód wpada w poślizg?

Przyczyną znacznej większości wypadków jest utrata kontroli nad pojazdem. To głównie z tego powodu producenci samochodów stosują różnego rodzaju rozwiązania minimalizujące zjawisko powstawania poślizgu. Nie ma się czemu dziwić. Jest on w czasie jazdy zjawiskiem zdecydowanie niebezpiecznym.

Ale wróćmy do naszego przewodniego tematu, choć dygresji nigdy dość. Jeśli już się pojawi poślizg – co zrobić, aby go poskromić i bezpiecznie najczęściej z trzęsącymi rękami zatrzymać samochód?

Wierzchołkiem góry lodowej niezależnie od tego jaki jest to poślizg będzie zawsze:

  • prawidłowa pozycja za kierownicą – podczas poślizgu działa na nasze ciało siła bezwładności, a zatem jeśli chcemy również podczas poślizgu pozostać na naszym fotelu kierowcy bez konieczności podpierania się np. o kierownicę to prawidłowa pozycja jest podstawą.
  • prawidłowa praca rąk na kierownicy – jeśli pojawi się poślizg to … wyobraźmy sobie, że chodzimy po linie – wystarczy jeden minimalnie nieprecyzyjny ruch i… Dokładnie tak samo jest z poślizgiem. Jeśli więc nie potrafimy perfekcyjnie kręcić kierownicą na postoju wówczas opanowanie poślizgu może być jedynie kwestią przypadku.

A co dalej? A dalej pozostają nam wyuczone i precyzyjne odruchy, które możemy wyrobić sobie jedynie podczas ćwiczeń na specjalnie przygotowanych modułach szkoleniowych. Takie ćwiczenia powinny być poprzedzone dokładną analizą konkretnej sytuacji drogowej, a następnie wielokrotnie powtarzane pod okiem instruktora, aby finalnie tak samo jak na drodze, gdy nie ma czasu na myślenie precyzyjnie wykonując sekwencję czynności rękami i nogami opanować poślizg.

Obsługując flotę samochodową nie liczny na dzieło przypadku, gdyż wówczas dziełem przypadku będzie wypadek. Jedynie stanowcza polityka flotowa połączona z regularnymi i solidnymi szkoleniami kierowców przyniesie nie tylko podniesienie ich umiejętności ale również – a może nawet przede wszystkim weryfikację zdecydowanie zbyt wysokiej samooceny kierowców i tym samym bezpieczniejsze (czytaj. tańsze) użytkowanie samochodów służbowych.

Polecamy: Jak wybrać szkołę doskonalenia techniki jazdy?

reklama

Polecamy artykuły

Eksperci:

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Samochód nie wpada w poślizg. Zawsze inicjuje go kierowca!
Samochód nie wpada w poślizg. Zawsze inicjuje go kierowca!

Jeśli pojawi się poślizg to … wyobraźmy sobie, że chodzimy po linie.
Jeśli pojawi się poślizg to … wyobraźmy sobie, że chodzimy po linie.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK