| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Czy samochody służbowe mogą być monitorowane przez GPS?

Czy samochody służbowe mogą być monitorowane przez GPS?

Głównymi użytkownikami urządzeń GPS do monitorowania floty są spółki transportowe, dostawcze. Bardzo rzadko zaś tego typu praktyki stosują firmy, które biorą w leasing lub wynajem długoterminowy auta (typowo) osobowe.

Monitoring floty, a de facto kierowców w czasie rzeczywistym nie jest bowiem aż tak ważny. Menedżerowie wyższego szczebla, odpowiedzialni np. za wyniki finansowe i sprzedażowe bardziej skupiają się na końcowym efekcie pracy.

Podobne stanowisko prezentuje wielu kierowników działów HR. W pierwszym okresie śledzenie tras pokonywanych przez pracowników (nie tylko przedstawicieli handlowych), owszem, może przynieść pożądane efekty, ale w dłuższym horyzoncie czasowym rezultat może być odwrotny od pierwotnych zamierzeń. Zaangażowanie zastąpi nieufność, irytacja i zwykła niechęć do pracodawcy. Z tych też powodów ogromna większość firm większą wagę przywiązują nie do monitorowania floty za pomocą GPS, lecz do śledzenie i analizowania historii eksploatowanych samochodów.

Polecamy: serwis Leasing

W tym celu większość firm specjalizujących się w wynajmie długoterminowym oferuje swoim klientom dostęp do specjalnych platform informatycznych, które na bieżąco dostarczają swoim użytkownikom przekrojowe informacje m.in. o przebiegu poszczególnych aut, kosztach serwisowania, wydatkach na paliwo (kiedy i gdzie jest tankowane auto), czy wypadkach z perspektywy czasu i regionów.

W każdej chwili menedżer zarządzający flotą może także sprawdzić, czy i którzy kierowcy są odpowiedzialni za największą liczbę wypadków i generują tym samym niepotrzebne (największe) koszty? Kiedy auto powinno przejść badania techniczne i zmienić opony?

Czy ubezpieczenie komunikacyjne jest wciąż aktualne? Fleet managerowie mogą nie tylko zapoznać się z wynikami analiz po zalogowaniu się na platformie informatycznej, ale też wygenerować raport w arkuszu kalkulacyjnym i na jego podstawie dostosować politykę flotową do faktycznych potrzeb firmy.

Polecamy: Jak prawidłowo rozliczyć używanie prywatnego samochodu osobowego?

Polecamy artykuły

Ekspert:

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Głównymi użytkownikami urządzeń GPS do monitorowania floty są spółki transportowe, dostawcze.
Głównymi użytkownikami urządzeń GPS do monitorowania floty są spółki transportowe, dostawcze.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK