| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Na czym polega ubezpieczenie OC?

Na czym polega ubezpieczenie OC?

W Polsce, jak i w większości innych krajów ubezpieczenie OC jest jednym z komunikacyjnych ubezpieczeń obowiązkowych – według ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każdy posiadacz pojazdu podlegającego rejestracji, musi posiadać polisę OC. Kilka rzeczy, które o tym ubezpieczeniu warto wiedzieć, znajdziecie poniżej.

Za co tak naprawdę płacimy?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć o tym, że nie opłacamy polisy na osobę, a na konkretny samochód. Chroni ona każdego kierowcę – tu niezależny jest wiek, mandaty, czy to od kiedy masz prawo jazdy. Składka opłacana jest z góry na 12 miesięcy. Płacimy za ochronę poszkodowanych przez nas w wypadkach komunikacyjnych. Tak więc w razie gdy spowodujemy kolizję – nie będziemy musieli płacić odszkodowania dla osób trzecich – te koszta pokryje ubezpieczyciel. Ubezpieczenie OC nie pokrywa ani naszej szkody, ani tej wyrządzonej przez rodzinę.

Jak ustalana jest cena składki OC?

Wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z bardziej istotnych jest marka, model oraz rocznik firmowego auta – im starszy samochód tym droższe OC. Kolejnym czynnikiem jest pojemność silnika, istnieje tu bardzo dużo różnych przedziałów.

Oczywiście im w mniejszym przedziale mieści się nasz samochód, tym mniej za niego zapłacimy. 

Dosyć istotne są zniżki oraz zwyżki – z reguły za każdy rok bezwypadkowej jazdy jest to około 10% zniżki, oczywiście do górnej granicy mniej więcej 60%. Zwyżki natomiast mają kierowcy niedoświadczeni, młodzi (do 25 lat - podwójna cena podstawowej składki), a także za spowodowane wypadki. Ciekawym jest, że nawet miejsce zarejestrowania samochodu ma wpływ na cenę – im większe miasto, gęściej zaludnione – w którym jeździ więcej samochodów, tym droższe jest ubezpieczenie OC.

Polecamy: Czy warto przejąć leasing?

Czy można skutecznie zmniejszyć swoje składki na ubezpieczenia komunikacyjne?

Oczywiście, że tak! Trzeba tylko spełnić kilka warunków, które postaram się opisać. Przede wszystkim ostrożna jazda z wyobraźnią, zapewni nam nie tylko zdrowie i życie, ale również maksymalne zniżki. Łatwo wywnioskować, że nowszy samochód z pewnością przyniesie nam lepsze warunki cenowe OC. Ostatnio częstą praktyką jest ubezpieczanie samochodu na osobę, która posiada wyższe zniżki – minusem oczywiście jest to, że nie naliczamy swoich zniżek. Dobrze jest zarejestrować samochód w mniejszej miejscowości.

Dla przykładu jeśli przeniosłeś się z małego miasteczka do dużego miasta, mimo wszystko zarejestruj samochód w miejscowości o niższej gęstości zaludnienia.

Dosyć oczywistą sprawą jest też po prostu wyszukanie najlepszej oferty dostępnej na rynku. Różnice potrafią być znaczne.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »