| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Czym jest ewidencja przebiegu pojazdu

Czym jest ewidencja przebiegu pojazdu

W razie braku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu wydatki, które ponosi podatnik nie są kosztem uzyskania przychodów. Dlatego też warto wiedzieć czym ewidencja jest, jak ją prowadzić i co powinna zawierać.

Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu umożliwia zakwalifikowanie wydatków związanych z używaniem prywatnego samochodu w prowadzonej działalności do kosztów podatkowych.

Ewidencja przebiegu pojazdu jest ustawowo przewidzianą formą określenia przez podatnika przebiegu samochodu niebędącego środkiem trwałym, wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

Elementy, jakie powinna zawierać ewidencja, określono przepisami ustawy o PIT - w art. 23 ust. 7. Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane:
- nazwisko i imię osoby używającej pojazd,
- adres zamieszkania tej osoby,
- numer rejestracyjny pojazdu,
- pojemność skokowa silnika,
- kolejny numer wpisu,
- datę, cel wyjazdu, opis trasy,
- liczbę przejechanych kilometrów (faktycznie ,
- stawkę za 1 km przebiegu,
- kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu, podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

Polecamy: Jak prawidłowo rozliczyć używanie prywatnego samochodu osobowego

Art. 23 ust. 5 ustawy PIT stanowi o tym, że ewidencja przebiegu pojazdu powinna być prowadzona na bieżąco, tzn. należy ja uzupełniać po każdym dokonanym wyjeździe. Ewidencje taka powinna prowadzić osoba, która faktycznie korzystała z pojazdu samochodowego.

Jak prowadzić ewidencję? Tu znów należy odwołać się do ustawy o PIT, a przede wszystkim art. 22 ust. 1, który mówi o tym, że wydatki muszą mieć bezpośredni lub pośredni związek ze źródłem przychodów. Wynika z tego, że do prowadzonej ewidencji kosztów eksploatacji podatnik ma prawo wpisać tylko te wydatki, które maja związek z prowadzoną działalnością.

Dlatego jeśli przedsiębiorca korzysta z samochodu w celach służbowych i prywatnych powinien je sumiennie oddzielać.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK