| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Jak prawidłowo rozliczyć używanie prywatnego samochodu osobowego

Jak prawidłowo rozliczyć używanie prywatnego samochodu osobowego

Prowadzisz działalność gospodarczą i wykorzystujesz w tej działalności prywatny samochód osobowy? Zobacz jak rozliczyć jego używanie.

Zasady używania samochodu osobowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej, niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych regulują zapisy art. 23 ust. 1 pkt 46 oraz ust. 6. ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Prowadzący działalność gospodarczą i wykorzystujący w tej działalności będący prywatną własnością samochód osobowy zobowiązany jest do udokumentowania przebiegu pojazdu dla celów prowadzonej działalności w ewidencji przebiegu pojazdu. W razie braku tej ewidencji wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane:
● nazwisko i imię osoby używającej pojazdu,
● jej adres zamieszkania,
● numer rejestracyjny pojazdu,
● pojemność silnika,
● kolejny numer wpisu,
● datę,
● cel wyjazdu,
● opis trasy,
● liczbę faktycznie przejechanych kilometrów,
● stawkę za 1 km przebiegu,
● kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu,
● podpis podatnika.

Polecamy: Jak założyć firmę

Stawki za 1 km wynikają z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. z 2002 Nr 27, poz. 271 z późn. zm.).

W 2010 roku dla samochodów o pojemności skokowej do 900 cm3 stawka za 1 km przebiegu wynosi 0,5214 zł, a dla samochodów o pojemności skokowej powyżej 900 cm3 stawka za 1 km przebiegu wynosi 0,8358 zł.

Poniesione koszty, udokumentowane fakturami bądź rachunkami na których widnieje numer rejestracyjny pojazdu zalicza się do kosztów uzyskania przychodów w wysokości ustalonego na podstawie ewidencji pojazdu limitu. Koszty te są rozliczane w trakcie roku narastająco. Jeżeli w danym miesiącu faktycznie poniesione koszty przekroczą limit wynikający z ewidencji przebiegu to nadwyżka nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Koszty te mogą być rozliczone w następnych miesiącach, do końca roku, jeżeli pozwoli na to limit wynikający z ewidencji przebiegu. 

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK